BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Vytvoriť podmienky ochrany postupu prokurátorov najmä v trestnoprávnych veciach navrhuje nezaradený poslanec Národnej rady SR a zakladateľ mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý.
Zásadná rekonštrukcia štátu
Preto na nadchádzajúcu schôdzu parlamentu, ktorá začína v utorok 11. septembra, predkladá návrh novely zákona o prokuratúre. Ako uviedol v dôvodovej správe, návrh zákona je predložený v rámci plánu na zásadnú rekonštrukciu štátu, a to ako druhý balík opatrení, ktorého cieľom je funkčný riadiaci, imunitný a kontrolný systém štátu.
Beblavý navrhuje zmeny v zákone o Policajnom zbore, chce funkčnú políciu a prokuratúru
„Na to, aby mohol demokratický a právny štát fungovať, je nevyhnutná funkčná polícia a prokuratúra, ktoré nemôže ľahko ovládnuť hoci aj malá skupinka mocných na vrchole pyramídy. Odhaľovanie a trestanie politickej a ekonomickej kriminality je zároveň tým najtvrdším orieškom aj vo vyspelých štátoch. Tie si na to zriadili mnohé osobité nástroje, ktoré Slovensku často chýbajú,“ uviedol.
Spravodlivo a nestranne
Beblavý tvrdí, že cieľom je tiež posilnenie dôvery verejnosti v nestranné fungovanie základných zložiek štátu s dôrazom na rovnosť pred zákonom.
Stranu Spolu pobúrilo zvolenie Bugalu za podpredsedu ÚVO, podľa Beblavého je to podozrivý človek
Navrhuje, aby Rada prokurátorov Slovenskej republiky dostala možnosť vyhlásiť pokyn, príkaz alebo úlohu uloženú prokurátorovi nadriadeným prokurátorom za neplatné, ak zistí, že sa svojím obsahom alebo účelom priečia zákonným povinnostiam prokurátora, alebo ich obchádzajú.
Dodal, že pri pojme „zákonné povinnosti“ sa má na mysli hlavne povinnosť prokurátora chrániť verejný záujem a postupovať iniciatívne, spravodlivo, nestranne a bez prieťahov.
Aktualizované: Beblavý chce od ministra Gála novelu o hmotnej zodpovednosti politikov, žiadosť podporil petíciou
„Do zákona sa tiež dostáva zabezpečenie prideľovania vecí náhodným výberom pomocou technických prostriedkov a programových prostriedkov schválených generálnym prokurátorom Slovenskej republiky, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí. Treťou zmenou je zavedenie princípu spretŕhania miestnych väzieb. Po desiatich rokoch vo funkcii krajského prokurátora, okresného prokurátora a ich námestníkov dôjde k ich preloženiu na rovnakú alebo obdobnú funkciu v inom kraji alebo okrese. Zmena sa týka vedúcich prokurátorov, t. j. treba mať na zreteli rozdiel medzi napríklad okresným prokurátorom a prokurátorom okresnej prokuratúry,“ dodal Beblavý.