Belasý vlastný gól (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FUTBAL: Zimná príprava ŠK Slovan Bratislava
Zimná príprava Slovan Bratislava na umelej tráve na Pasienkoch. Bratislava, 10. január 2024. Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

ŠK Slovan Bratislava v ostatných sezónach dominuje ligovému futbalu na Slovensku. „Belasí“ vyhrali päť posledných titulov a s vysokou pravdepodobnosťou vyhrajú aj šiesty v sérii. Okrem toho úspešne zviditeľňujú svoju značku aj na európskom fronte.

Postúpiť dvakrát za sebou zo skupiny Konferenčnej ligy do vyraďovacej fázy, nie je na pomery klubu spod Tatier maličkosť. V uplynulých hodinách sa však „belasí“ zviditeľnili spôsobom, ktorý nemá vo vyspelej futbalovej Európe obdobu.

Odohrať v súčasnosti zápas proti ruskému súperovi nie je jednoducho prijateľné. To, že s Dinamom Moskva išlo o prípravný zápas, za údajne zatvorenými dverami a v ďalekom Katare, na veci nič nemení.

Pomerne rýchlo po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine totiž všetky relevantné športové organizácie unisono rozhodli o vyradení ruských a bieloruských športových entít z medzinárodných súťaží. To, prečo nezanedbateľná časť obyvateľov Slovenska mala s týmto rozhodnutím akceptačný problém, by mohlo byť predmetom nekonečnej celospoločenskej dišputy.

Politika a šport

Na mieste sú obavy, že na vysvetľovanie a argumentovanie už jedna strana nemá chuť a trpezlivosť. U tej druhej zasa absentuje kapacita potrebná na identifikáciu problému samotného.

Kto je agresor, kto vyvolal vojnový konflikt a prečo je potrebné ukladať ruským klubom a ruským športovcom medzinárodné sankcie a nestretávať sa s nimi na ihriskách. Ak toto majú byť otázky, ktoré ľudí a fanúšikov v tejto krajine polarizujú, niečo s našou spoločnosťou nie je v poriadku.

Mnohí sa oháňajú formulkou „politika a šport by sa nemali spájať“. My však nežijeme v ideálnom svete. Šport a politika boli vždy pevne previazané a predstavovali pomyselné spojené nádoby. Štátne orgány prostredníctvom finančných dotácii podporujú športové zväzy a kluby.

Štadióny sa stavajú aj zo štátnych financií a po rozhodnutiach politikov. Politici chodia do VIP lóži tlieskať, či už v oblekoch alebo koktejlových šatách a v prípade úspechu zájdu aj pogratulovať do šatne. V parlamente sedeli a sedia mnohé športové osobnosti rokov minulých. A to už nehovoríme o nedemokratických režimoch, v ktorých je šport jedným z najúčinnejších nástrojov propagandy.

Nápoveda od Tvrdíka

Späť ale k futbalovej note. Kompetentní u „belasých“ mali dostatok času na to, aby si v Katare sadli k tamojšiemu typickému nápoju karaku a prediskutovali svoje rozhodnutie.

Nemuseli sa oddať dobrodružstvu menom „aj tak si urobíme po svojom a hrať budeme“ a jednoducho akceptovať fakt, že ruské Dinamo je v stave medzinárodnej športovej izolácie. Nepomohla ani nápoveda od šéfa pražskej Slavie Jaroslava Tvrdíka a je možné, že v určitej forme izolácie sa minimálne v dohľadnej dobe ocitne samotný Slovan.

Stačí zájsť na oficiálne profily bratislavského klubu na jednotlivých platformách. Tam v sekcií komentárov narazíte na stovky diskutujúcich, ktorí deklarujú, že zápasy Slovana už ďalej navštevovať nebudú.

Ak hráte futbal, veľmi dobre viete, že občas sa prihodí nešťastie a namierite loptu do vlastnej brány. Slovan si v utorok strelil vlastný gól. Ostáva dúfať, že si na túto udalosť o pár týždňov nikto nespomenie. V krajine, kde sa však úspešne zabúda na skutky zlodejov, vrahov, mafiánov, plagiátorov či iných „neschopákov“, na to nie sú najhoršie vyhliadky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠK Slovan Bratislava