Benefity pre zamestnancov zlepšujú vzťahy na pracovisku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volkswagen Slovakia
Volkswagen Slovakia Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnanecké benefity a diverzita môžu priniesť firmám ovocie nielen vo forme lepšej reputácie na trhu, ale aj zisku. Odborníci z výskumu Rovnosť šancí sa oplatí hovoria, že stačí predvídať. Podľa projektového manažéra Tomáša Földesa môžu zamestnávatelia stratégiami, ktoré zohľadňujú rozmanitosť, osloviť nové trhy a získať ďalších klientov. Ako príklad uvádza zdravotne postihnutých. „V čase, keď existovali softvéry len pre zdravú časť populácie, začali firmy vyvíjať softvéry napríklad pre nevidiacich a získali si tak celú novú skupinu potenciálnych klientov,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Földes. Podobne by sa podľa neho dalo postupovať v prospech vozičkárov, rómskej komunity či matiek s kočíkmi.

Výhody pre zamestnancov podľa odborníkov zlepšujú vzťahy a klímu na pracovisku

Sylvia Porubänová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny pripomína, že takíto pracovníci sú voči svojej firme lojálnejší, iniciatívnejší a motivovaní podávať lepšie výsledky. „Spokojní zamestnanci a zamestnankyne sú zároveň ľuďmi, ktorí reálne vedú spokojnejší, zmysluplnejší a šťastnejší osobný, rodinný a pracovný život,“ konštatuje Porubänová.

Počas výskumu sa odborníci z projektu Rovnosť šancí sa oplatí streli s viacerými pozitívnymi príkladmi. „V istej veľkej spoločnosti z oblasti telekomunikácií je aktuálne 13 percent zamestnancov a zamestnankýň na materskej dovolenke,“ hovorí Földes. Spoločnosť sa ich snaží udržať aj počas rodičovských povinností, a to prácou na flexiúväzky, cez teleworking či prostredníctvom práce z domu. Ján Košta z Ekonomického ústavu SAV dodáva, že firmy týmto prístupom môžu ušetriť nielen na nábore pracovných síl, ale aj predísť fluktuácii zamestnancov. Hovorí aj o konkurenčnej výhode. Svetlým príkladom vytvárania rovných šancí sú podľa Földesa chránené dielne či konkrétne pozície v samosprávach. „Krásnym príkladom sú monitorovacie kamerové systémy v obciach a mestách, kde na miesta kontrolórov zamestnávajú zdravotne postihnutých ľudí, ktorí môžu pracovať aj z domu,“ konštatuje Földes.

Výskumníci hovoria o viacerých príkladoch diskriminácie na pracovisku

Pod dlhodobú nespokojnosť pracovníkov či demotiváciu sa často podpisuje nerovnaké odmeňovanie, rozličné zaobchádzanie s mužmi a ženami či nerovnaký prístup voči ďalšiemu vzdelávaniu vo firmách. Viacerí chlebodarcovia aj na Slovensku ponúkajú svojim pracovníkom benefity. Földes hovorí skôr o absencii v prístupoch. Chýba napríklad zohľadňovanie špecifík jednotlivých náboženstiev alebo vierovyznaní. „Kým v ostatných krajinách zohľadňujú náboženské rozdiely, či už z hľadiska stravovania, rešpektovania určitých náboženských sviatkov a podobne, u nás som zatiaľ neevidoval podobný postup,“ hovorí Földes.

V otázke diskriminácie alebo zamestnaneckých benefitov možno badať rozdiely medzi zahraničnými a slovenskými spoločnosťami. „Vyplývajú z toho, že mnohé zahraničné firmy disponujú väčším počtom dcérskych spoločností v rámci ostatných krajín, či už Európy alebo celého sveta. Tým, že rozmanitá pracovná sila pochádza z rôznych kultúr a končín zemegule, musia automaticky zohľadňovať tieto špecifiká,“ poznamenal Földes. Vzápätí dodáva, že v zahraničí existujú charty rozmanitosti, ktoré spoločnosti zaväzujú k presadzovaniu rovnakých šancí, príležitostí a rozmanitosti na pracovisku, firmy tiež deklarujú, že budú konať antidiskriminačne.

Práve zahraničné spoločnosti sa podľa Földesa stali na Slovensku prvými lastovičkami v tejto oblasti. V súčasnosti firmy u nás najviac konajú v prospech rodovej rovnosti. Nasleduje ústretovosť voči zdravotne postihnutým a znevýhodneným Rómom. „Absentujú benefity smerom k starším ľuďom, ale tiež je otázka, kto je starší. Hudbou budúcnosti na Slovensku je začleňovanie migrantov a migrantiek, a tiež gejov a lesieb,“ dodala Porubänová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať