Pán predseda, SMK je mimo parlamentu. Má nové vedenie. Ako ďalej?
Ocitli sme sa v mimoparlamentnej pozícii, ale veríme, že v desaťpercentnej menšine najmenej 5 % občanov maďarskej národnosti žiada alebo chce, aby existovala a fungovala Stana maďarskej koalície na Slovensku. Na základe tejto viery pokračujeme ďalej.
A tá druhá strana, ktorá dnes je v parlamente, nie je maďarská?
Sú tam Maďari, ale strana sa definuje ako slovensko-maďarská zmiešaná strana.
Neukázali voľby, že maďarská komunita chce práve takúto stranu? Béla Bugár hovorí, že 150 000 Maďarov volilo Most.
Áno, približne toľko, ale 110 000 približne volilo SMK. Takže len tesne sme sa nedostali do parlamentu. Takáto strana a pred ňou tri maďarské strany tu fungovali 20 rokov s 10 % podporou. Podpora Mostu – Híd je dosť viazaná na osobu Bélu Bugára. Takže stále si myslíme, že je tu šanca na to, aby sme minimálne 5 % vo voľbách získali. Samozrejme ak budeme mať akceptovateľnú a dobrú politiku.
O vás a veľmi dlho hovorilo, že chcete byť predsedom SMK, alebo že ste korunným. Ale čo môže primäť politika, aby sa ujal predsedníckej funkcie, keď je strana v totálnom poklese? To je politická samovražda.
Môže to byť samovražda, ale nemusí. Ja som nechcel byť predsedom.
Hovorilo sa to.
To je pravda. Hovorilo sa o tom a teraz jediný dôvod, prečo som to zobral bol ten, že takmer zo všetkých regiónov, kde máme zastúpenie, mi volali ľudia a povedali, že momentálne som riešením na predsedníckom poste. Takúto ponuku som nemohol odmietnuť. Aj keď viem, že je to nesmierne ťažká práca v tejto situácii.
Skúsenosť hovorí, že strany, ktoré mali viac ako 3 percentá, ale nedostali sa do parlamentu, aj keď vymenili predsedov, tak napriek tomu ich to stiahlo k nule. Poslednú dobu komunisti, Slobodné fórum, Hnutie za demokraciu.
Áno, ale tieto strany nemali európskych poslancov, nemali regionálnych poslancov, starostov a miestnych poslancov. A neboli špecifickou stranou, ktorá sa zameriava na jednu časť obyvateľstva. My máme všetky tieto podmienky splnené. Okrem parlamentného zastúpenia máme zastúpenie na všetkých úrovniach politickej štruktúry, politických organizácií a ešte raz zopakujem, máme veľmi špecifických voličov, na ktorých sa ideme zamerať aj v budúcnosti.
Spoliehate sa na europoslancov, ale za ten rok, čo sú vo funkcii, ich vidieť na Slovensku príliš nebolo.
Edit Bauer patrí medzi najaktívnejších slovenských poslancov, dokonca je najaktívnejšia.
Ale v Bruseli, na Slovensku jej bruselské aktivity nevidno.
Áno. Tak to je jedna z otvorených úloh, čo musíme doriešiť, aby naši europoslanci boli viac zapojení aj do straníckej práce a vôbec do toho, aby strana bola viditeľnejšia.
No a na druhej strane v novom vedení SMK nie sú ani výrazní komunálni predstavitelia. Teda politici, ktorí by boli primátormi veľkých miest alebo vo VÚC.
V republikovej rade sú. Toto vedenie bolo zvolené na základe toho, aby sme v ňom mali odborníkov na jednotlivé oblasti, ktoré sú najdôležitejšie v rámci štátnej a verejnej správy. Sú tam aj zástupcovia jednotlivých regiónov. Zamerali sme sa najmä na odborné zastúpenie. Aj z toho dôvodu, že sme pred regionálnymi voľbami a je lepšie, keď sa teraz naši regionálni politici, starostovia, primátori, zaoberajú najmä regionálnymi voľbami, aby dosiahli čo najlepší výsledok. A po roku sa k tomu môžeme vrátiť. Ale to neznamená, že regionálni politici nás opúšťajú. Nemám informácie, že by došlo k masívnemu opúšťaniu SMK, alebo vôbec došlo k opusteniu SMK.
Ako to vyzerá s SMK pred regionálnymi voľbami? Aké máte priority? Ustojíte svoje postavenie v regiónoch?
To najdôležitejšie rozhodnutie padlo na kongrese a to je to, že miestne organizácie naďalej majú právomoc sa rozhodnúť o možných koalíciách, resp. o tom, či kandidujú samostatne. To bolo jedno veľmi vážne rozhodnutie, pretože boli hlasy, aby sme vylúčili jednu stranu alebo druhú stranu alebo aby sme povedali, že v každom prípade treba ísť s niektorými stranami. Miestne organizácie sú dostatočne na voľby pripravené aj čo sa týka politických skúseností, aj odbornosti, aby rozhodovali sami. Nechceme nikomu vnucovať čo má robiť napríklad v Kráľovskom Chlmci alebo Fiľakove. Na druhej strane budeme z ústredného vedenia komunikovať s miestnymi organizáciami, aby tu bola do určitej miery jednotná línia programová, kampane a vedenia volieb na miestnej úrovni.
Môžete vymenovať tie mestá, kde by ste chceli obhájiť svoje pozície alebo mať svojich primátorov?
Možnože niekoho vynechám, ale v Šamoríne, v Dunajskej Strede, v Komárne, v Štúrove, vo Fiľakove, v Moldave nad Bodvou, v Kráľovskom Chlmci, v Galante. V týchto mestách chceme mať dobrý výsledok, resp. aspoň taký výsledok, aký sme mali pred štyrmi rokmi.
To, že miestne štruktúry rozhodujú o zložení koalícií pre komunálne voľby znamená, že žiadnu politickú stranu nevylučujete z tejto predvolebnej spolupráce?
Tradične už platí to, že SNS áno, ale okrem SNS tak, ako ste hovorili, nie sú vylúčené žiadne možnosti.
Neobávate sa, že SMK bude neprijateľný partner pre strany, čo sú dnes vo vláde? Sú to vaši bývalí spojenci, ale ich vyjadrenia po voľbách z výsledku SMK boli celkom potešujúce.
Nie, neobávam sa o to, lebo aj regionálne, aj miestne voľby sú trošku o iných záujmoch ako národná politika. V regionálnych voľbách sa aj v minulosti ukázalo, že vznikali celkom zaujímavé koalície. Bude to tak aj teraz v miestnych voľbách. V miestnych voľbách, takisto ako v regionálnych voľbách, rozhoduje sila strany na miestnej úrovni. A tam sme stále silní.
Mimoriadny kongres nebol asi celkom jednoduchý. Vy ste tam hovorili, že aj keď vás zvolia za predsedu, zložíte funkciu, ak sa do vedenia dostanú ľudia, s ktorými si nebudete vedieť predstaviť možnú spoluprácu. A nakoniec aj pri voľbe podpredsedov ste vyslovene lobovali za jedného kandidáta proti druhému.
Sme v zvláštnej situácii, takže musel som konať a zasahovať do priebehu kongresu, aby ľudia vedeli, čo potrebuje strana podľa mojich predstáv. A keď ma už zvolili za predsedu, ako si predstavujem zloženie nového vedenia. To, čo som povedal, to nebolo namierené proti niekomu. Vôbec nie. Bolo to pre niečo. Chcel som mať v predsedníctve mladších ľudí, najmä čo sa týka podpredsedov strany. A bohužiaľ bez môjho zásahu to neišlo. Preto som bol možno trošku razantnejší a jednoznačne som povedal, že istého človeka alebo istých kandidátov preferujem na tento post.
Čo vám prekážalo na Józsefovi Kvardovi, proti ktorému ste vystúpili?
Jedine to, čo som povedal, že som uprednostňoval mladších ľudí. Nič iné, vôbec nič.
Išlo o trestné stíhanie, ktorému čelil, ale trestný čin mu polícia nepreukázala?
Nie, vôbec. Práve preto, že to bolo skončené, práve preto o to vôbec nešlo. Veľmi ho rešpektujem, jeho prácu, veď je podpredsedom trnavskej župy, takže nič osobne proti nemu nemám. Práve naopak, ale už aj predtým som povedal, že na podpredsedníckych postoch uprednostňujem teraz mladších ľudí. Potrebujeme novú energiu, novú krv. Ambicióznych mladých ľudí, ktorí majú ešte pred sebou možnú politickú kariéru. Tak teraz je šanca, aby prevzali aspoň časť vedenia strany a dali všetku energiu do toho, aby sme sa vrátili do parlamentu.
Môžete po kongrese povedať, že SMK je jednotná?
Dúfam, že áno. Každý si musí uvedomiť, že keby tu vznikla tretia strana a k tomu z dôvodu odchodu niektorých členov SMK, tak potom ani jedna z týchto strán nemá žiadnu šancu dostať sa do parlamentu.
Každý si musí uvedomiť, že keby tu vznikla tretia strana a k tomu z dôvodu odchodu niektorých členov SMK, tak potom ani jedna z týchto strán nemá žiadnu šancu dostať sa do parlamentu.József Berényi, predseda SMK
Hovorí sa o takej strane, teda, že by na Slovensku mohla vzniknúť maďarská radikálna strana.
Nedá sa to vylúčiť, ale dúfam, že to nebude z radov SMK. Ale keď sa niektorí rozhodnú založiť takúto stranu, tak je to ich právo. No ale mojím cieľom je, aby strana ostala jednotná a aby sme pokračovali všetci v tejto strane.
Máte informácie, že by mohli niektorí ľudia z SMK uvažovať o založení novej strany?
Seriózne informácie o tom nemám.
Ale šumy existujú.
Od novinárov.
Duraya si predstavujem v podobnej pozícii ako je Čarnogurský v KDH.József Berényi, predseda SMK
A čo Pál Csáky a Miklos Duray? Silné osobnosti SMK.
Už sa stali také prípady, keď silné osobnosti sa stiahli a pracovali síce pre stranu, ale neboli v popredných líniách. Napríklad Ján Čarnogurský. Duraya si predstavujem v podobnej pozícii ako je Čarnogurský v KDH. Jeho slovo určite zaváži, keď niečo povie a určite ho budeme veľmi pozorne počúvať a sledovať. Ale už je v takom veku, že je čas čiastočne odovzdať možnosti aj pre mladých. Veď práve teraz oslavuje 65. narodeniny. A čo sa týka Pála Csákyho, tak preto, že bol predsedom tejto strany práve vtedy, keď sme mali najneúspešnejší výsledok, tak bola všeobecná požiadavka v rámci strany, aby teraz nebol členom predsedníctva. Jeho budúcnosť je ale veľmi otvorená.
On sám nevylučuje, že o rok by sa na riadnom kongrese mohol vrátiť do vedenia SMK.
Nevylučujem to ani ja.
Vy si ho viete znovu predstaviť ako predsedu strany?
Ako predsedu nemyslím si, aj keď to neznamená, že ja chcem byť naveky ako predseda. Nie, ale jeho istý návrat nie je vôbec vylúčený.
Znamená to, že budete s Csákym a s Durayom komunikovať a konzultovať?
Mojím cieľom s nimi je veľmi úzko spolupracovať a konzultovať moje rozhodnutia. S tým, že rozhodnutia sú v rukách členov predsedníctva, teda padnú v rámci predsedníctva, ale s Csákym a Durayom treba veľmi intenzívne komunikovať.
Akú chce SMK robiť politiku ako neparlamentná strana. Mimo parlament vás posunuli niektoré radikálne postoje. SMK, alebo jej predstavitelia hovorili o autonómii, minimálne o kultúrnej a školskej, či samospráve. Postoj k dvojakému občianstvu. Čiže dosť veľká časť obyvateľstva alebo drvivá väčšina vnímala SMK ako radikálnu stranu. Budete v tomto pokračovať?
Chceme byť konštruktívnou opozíciou tejto vládnej koalície. Mimoparlamentnou opozíciou. Naše šance vidíme práve v tom, že táto koalícia má len jednu silnú opozičnú stranu, to je Smer. Ale práve z toho dôvodu, aby došlo k naformulovaniu a pripomienkovaniu činnosti tejto vládnej koalície, si myslím, že celá verejnosť potrebuje ďalšie mimoparlamentné opozičné subjekty. Práve z toho dôvodu, že opozícia je takmer jednofarebná. To je naša šanca a práve preto som povedal, že som uprednostňoval v predsedníctve odborníkov. Ide nám o to, aby sme v rámci štyroch rokov vedeli naformulovať naše názory na činnosť vládnej koalície. Je to veľmi pestrá vládna koalícia a preto tam budú veľké rozdiely. Chceme predovšetkým poukazovať na otázky, ktoré sa týkajú nezamestnanosti, tvorby pracovných miest, regionálnych rozdielov, sociálneho postavenia obyvateľstva najmä na južnom Slovensku a menšinových oblastí, menšinových práv. Z toho dôvodu napríklad, že z medzinárodných odporúčaní sa dostalo do koaličných téz len jedno odporúčanie, ktoré sa týka financovania kultúr národnostných menšín a ostatné dve veľké odporúčania ostali bokom. To je zákon o menšinách a zmena zákona o používaní jazyka národnostných menšín. Takže pre nás témy budú. Naše požiadavky v oblasti menšinových autonómií zostávajú nemenné. Každá vláda, každá strana v demokratickej spoločnosti potrebuje svojho oponenta. Aj všetky vládne strany vrátane Mostu – Híd potrebujú určitú oponentúru, nielen médiá, ale aj politickú oponentúru a to je základom našej činnosti v budúcnosti.
Naše požiadavky v oblasti menšinových autonómií zostávajú nemenné.József Berényi, predseda SMK
Menšinové práva ste tak spomenuli na záver priorít, ktoré ste vymenovali. Je to zhoda okolností, alebo SMK sa bude snažiť viesť odbornú diskusiu a odbornú opozíciu vo všetkých oblastiach, čo treba povedať, že do teraz zanedbávala.
Áno, náš dvojpilierový program bol možno trošku posunutý a dominovala skôr menšinová oblasť. Chceme to teraz v každom prípade vyrovnať. Menšinová oblasť, menšinové otázky nebudú v pozadí, ale chceme trošku posilniť práve prvú oblasť, prvý pilier nášho programu už aj z toho dôvodu, že súčasné vládne strany viedli kampaň silným spôsobom práve na tieto témy. Veď na južnom Slovensku boli bilboardy o tom, že tu bude diaľnica, tak budeme sledovať, kedy táto diaľnica bude hotová, kedy vôbec na nej začnú práce a budeme pripomínať občanom v tomto regióne, že sú vo vládnej koalícii politici, ktorí to sľúbili. Sľúbili lepšie a vyššie dôchodky a sľúbili zamestnanie a mohol by som pokračovať. Takže my teraz budeme sledovať, do akej miery tieto sľuby napĺňajú.
Na kongrese zaznievalo medzi delegátmi, že SMK sa tak či tak bude musieť raz spojiť s Mostom. Čo vy hovoríte na takú možnosť?
Otázka je, že čo to znamená, spojiť. Akým spôsobom? Čo to znamená? Zlúčenie alebo fúzia?
Zlúčenie, fúzia, koalícia, možno bližšia, užšia…
Je tu jeden veľký problém a to je práve identifikácia tejto strany. S tým, že táto strana sa identifikuje ako zmiešaná strana. Tým pádom, ako ja poznám SMK, zlúčenie je z našej strany vylúčené. Keby to bolo maďarské kresťanské hnutie alebo niečo podobné, ako kedysi MKDH, tak by veci boli možno otvorenejšie. Ale tým, že identifikácia strany alebo identita tejto strany je taká, aká je, že je zmiešaná, tak to zlúčenie z našej strany je asi vylúčené. Preto hovorím asi, pretože počas môjho vedenia, je vylúčené.
A tesnejšia spolupráca?
Teraz je ťažko odpovedať túto otázku, pretože oni sú vo vláde a my sme mimoparlamentnou opozíciou. Naša kritika určite bude nasmerovaná proti celej vládnej koalícii. Keďže oni majú podpredsedu vlády pre menšiny, tak pre túto oblasť naša kritika bude nasmerovaná voči politikom Mostu – Híd. Takže ťažko si predstaviť, že čo to vygeneruje v budúcnosti.
Neoslovíte Bélu Bugára na stretnutie? Ako predseda strany predsedu strany, ktorá by mohla byť relatívne najbližšia k SMK.
Len preto, aby sme sa stretli, nevidím dôvod na stretnutie. Ak bude téma, kde naše stretnutie bude nevyhnutné, tak to nevylučujem. Napríklad v roku 2011, keď dôjde k sčítaniu obyvateľstva, ktoré je pre nás veľkou prioritou, aby sme dosiahli čo najvyššípočet občanov maďarskej národnosti v tejto republike. A to vyžaduje veľkú spoločenskú spoluprácu medzi mimovládnymi organizáciami aj politickými stranami, ktoré majú menšinové zameranie. Aj menšinové zameranie. Takže tu nevylučujem spoluprácu s nikým, ani s Bélom Bugárom.
Fidesz zostal naďalej vaším blízkym partnerom?
Áno, samozrejme, Fidesz je naším veľmi blízkym partnerom.
Rozhodli ste sa, či požiadate o občianstvo Maďarskej republiky?
Jednoznačne mám o to záujem, to je prvá časť vety. A druhá časť vety je, že si počkám na to, akým spôsobom dôjde k zmene slovenského protizákona. Slovenská vláda aj premiérka Radičová prisľúbili zmenu, dovtedy určite nepožiadam Maďarskú republiku, počkám si na záver možnej zmeny protizákona.
Čiže za súčasnej legislatívy by ste o maďarské občianstvo nepožiadali, aby ste neprišli o slovenské?
Nie, povedal som, že si počkám na výsledok. A na základe toho sa rozhodnem. Nevylučujem zatiaľ žiadne riešenie.
Zhováral sa Radovan Pavlík