Bermudy: Golfový turnaj pre kvarteto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Nekonečne modrá obloha, azúrové more, jemný ružový piesok a jedinečné golfové ihriská sú najväčšími lákadlami pre približne 550-tisíc turistov, ktorí každý rok prichádzajú do tohto slnečného raja. Vďaka Golfskému prúdu je tu príjemne teplá zima a osviežujúce leto. S deviatimi golfovými ihriskami sú Bermudy krajinou s najväčšou koncentráciou golfovej plochy na štvorcový kilometer. Vôbec preto neprekvapuje, že 19. – 21. októbra privítali už po štvrtý raz za sebou najlepších golfistov sveta na 28. ročníku prestížneho šampionátu PGA Grand Slam of Golf. A po druhý raz sa hralo na jednom z najprestížnejších golfových verejných ihrísk, Port Royal Golf Club, v provincii Southampton, v juhozápadnej časti hlavného ostrova.

Cesta turnaja

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Tradícia turnaja siaha do roku 1978, keď sa šampionát odohral v Rochesteri (Oak Hill Country Club), v štáte New York, kde spoločne dvíhali trofej nad svoju hlavu víťaz US Open Andy North a víťaz Masters Gary Player. Odvtedy sa turnaj hral na rôznych miestach Spojených štátov, až kým sa neusadil na havajskom ostrove Kauai, kde sa v rokoch 1994 – 2006 odohralo trinásť ročníkov. V roku 2007 sa šampionát znovu premiestnil a to do bermudského súkromného klubu Mid Ocean. Od tohto okamihu Bermudčania už výnimočnú golfovú udalosť nepustili mimo svojho územia. Mid Ocean Club privítal štyroch „mušketierov“ aj o rok neskôr, ale to už v Port Royal Golf Clube vedeli, že 14-miliónová investícia do rekonštrukcie ihriska bude mať svoj význam.

Najťažšia kvalifikácia

Ak najväčším úspechom v profesionálnom golfe je vyhrať major, tak zákonite PGA Grand Slam of Golf je najťažším turnajom, na ktorý sa dá kvalifikovať. Vstupenkou do finále nie je piatkový kat, ale víťazstvo na majore v danom roku. Na šampionáte, kde každý rok prichádzajú víťazi štyroch PGA major turnajov, je o čo bojovať. Nepripisujú sa síce nijaké body do rebríčkov, ale v hre je prestíž a dotácia 1,35 milióna amerických dolárov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že v súčasnom profesionálnom golfe je to jedna z najnižších dotácií pre takto elitne obsadenú udalosť, vysielanú vo vyše sto krajinách sveta, ale zdanie klame, motivácia je vysoká. Na konci dvojdnového šampionátu si víťaz odnesie odmenu 600 000 amerických dolárov. Hráč s najvyšším skóre má garantovanú odmenu 200 000 dolárov. Druhý v poradí si pripíše na svoje konto 300 000 a tretí 250 000 dolárov.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Nástup náhradníkov

Phil Mickelson, víťaz prvého major turnaja roka The Masters, hraného každý rok v apríli v Augusta National Golf Clube, oznámil rozhodnutie nevycestovať na Bermudy zo zdravotných dôvodov a uprednostnil oddych a možnosť stráviť viac času so svojou rodinou. Náhradou za neho bol trojnásobný víťaz major turnaja Ernie Els, víťaz PGA Grand Slam of Golf z roku 1997 a čerstvý člen golfovej Siene slávy. Graeme McDowelI, rodák zo Severného Írska, získal svoj vôbec prvý titul na PGA Tour vo vekom štýle, neočakávaným víťazstvom na US Open. V Pebble Beach v júni tohto roka zaslúžene triumfoval a ako druhý v poradí si zaistil letenku na Bermudy.

Louis Oosthuizen, víťaz tretieho major turnaja The Open Championship (British Open), hraného každoročne v júli v The Royal and Ancient Golf Clube v St. Andrews, takisto odriekol účasť. Na poľovačke v Južnej Afrike si zranil členok. Keďže náhradníkom sa môže stať len bývalý víťaz major turnaja, PGA čelila problému, komu ponúknuť štart na tomto prestížnom tunaji. David Toms na poslednú chvíľu, týždeň pred turnajom, nahradil zraneného Juhoafričana po tom, čo Retief Goosen a Zach Johnson odmietli pozvanie. Retief (účastník turnaja v rokoch 2001, 2004, 2008) svoje rozhodnutie zdôvodnil iným dlhodobo pripravovaným programom a Zach (účastník turnaja v roku 2007) dal prednosť novému prírastku v rodine.

Martin Kaymer, 26-ročný rodák z nemeckého Düsseldorfu, ktorý odštartoval svoju profesionálnu kariéru len pred piatimi rokmi, triumfoval na poslednom major turnaji roka PGA Championship. Stal sa tak druhým nemeckým golfistom, ktorý získal prestížny major titul.

Rozdávanie kariet

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Náhradníci nie sú ničím neobvyklým na PGA Grand Slam of Golf, keďže hráč môže vyhrať viac ako jeden major turnaj v sezóne. No v tomto ročníku nastal prípad, keď po viac ako dvadsiatich rokoch sa na turnaji zúčastnili až dvaja náhradníci pri štyroch rôznych víťazoch major turnajov.

David Toms zahral po prvom kole 4 údery pod par (67) a zaistil si náskok jedného úderu pred Ernie Elsom. Po 10. jamke prvého kola zvýšil náskok až na štyri údery, ale berdík Elsa a bogey Tomsa na 11. jamke naznačili, že ďalší priebeh bude zaujímavý. Bogey na 13. jamke a parmi na posledných piatich dal Američan Elsovi šancu znížiť hrozivý náskok. McDowelI minul fervej na 11. jamke a jeho lopta skončila na neslávne známom Bermudskom rafe, z ktorého je veľmi ťažké zahrať solídny úder. Po ďalšom údere z piesku a následnej trestnej rane skonal jamku s triple bogey.

S bogey na 12. jamke a štyrmi údermi nad par na dvoch jamkách po sebe by nebol spokojný ani bogey hráč. McDowell sa však skoncentroval a zahral 4 pary a 2 birdie. Ako sám povedal, celkových 72 mu dávalo polovičné šance pred finálovým dňom. Kaymer s tromi údermi nad par (74) mal pred finálovým dňom iba malú nádej na víťazstvo.

Boj neprehrať

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Po prvom dni Toms s Elsom naznačili, kto bude bojovať o víťaza. McDowell s Kaymerom rozpútali vlastný boj, neskončiť posledný. Kaymer dvoma birdie na 15. a 17. jamke bojoval o česť nechať svojho európskeho rivala za sebou a posunúť sa na záverečné 3. miesto. McDowell však štyrmi parmi na jamkách 15. až 18. nenechal nič na náhodu a odrazil tlak, ktorý Kaymer v závere na neho vyvíjal.

Els zahral päťmetrový birdie pat na 14. jamke a Toms so šťastím kontroval par chipom spoza grínu. Chvíľa, keď Els prelomil svoje dovtedy nepriaznivé skóre, sa ukázala ako rozhodujúca. Ernie zahral trikrát po sebe birdie a otočil stav vo svoj prospech. Na 15. jamke patom zo vzdialenosti, z ktorej doposiaľ neprofitoval, pokračoval vo svojom ťažení a postupne presúval tlak udržať potrebný náskok na Tomsa. Ten bogey patom na tej istej jamke začal strácať pôdu pod nohami. Ernie korunoval svoj návrat do hry na 16. jamke, ktorej právom patrí označenie „signature hole“.

Sediac na zábradlí desaťmetrového zrázu nad 16. jamkou som len nechápavo krútil hlavou a s nemým úžasom sledoval každú loptu, ktorá skončila na gríne tejto 200 metrov dlhej trojparovej jamky. Keď Ernie Els zahral na jamke charakteristickej ničivým vetrom birdie, dav zajasal. Všetkým bolo jasné, že Juhoafričan práve urobil rozhodujúci krok k víťaztsvu. Vedel to aj Toms, ktorý napriek maximálnemu úsiliu dokázal od tejto chvíle až po 18. jamku zahrať len par. Ernie Els, nazývaný aj The Big Easy, si udržal potrebný náskok dvoma parmi na záverečných jamkách, čo mu zabezpečilo jednoúderové víťazstvo. Okrem odmeny 600 000 dolárov si na záverečnej ceremónii mohol obliecť aj ružové sako víťaza 28. ročníka PGA Grand Slam of Golf.

VÝSLEDKY

1. Ernie Els -5 137 (68+69) 600 000 $

2. David Toms -4 138(67+71)300 000$

3. Graeme McDowelI +3 145 (74+71) 225 000 $

4. Martin Kaymer +3 145 (72+73) 225 000 $

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať