Besnota

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA

Besnota (rabies) je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje akútnu encefalitídu (zápal mozgu). Nosičmi sú zvieratá. Prenáša sa najčastejšie uhryznutím. Vírus besnoty cestuje do mozgu po periférnych nervoch . Inkubačná doba ochorenia u ľudí je zvyčajne niekoľko mesiacov, v závislosti vzdialenosti miesta pohryzenia od centrálneho nervového systému. Keď vírus besnoty dosiahne centrálny nervový systém a začínajú sa prejavovať príznaky, infekcia je účinne neliečiteľná a zvyčajne má fatálny priebeh do niekoľkých dní.

Príznaky:

Obdobie medzi nakazením a prvými symptómami, ktoré sa podobajú chrípkovému ochoreniu, je zvyčajne dlhé dva až dvanásť týždňov, ale môže to byť aj  dva roky. Čoskoro po týchto prvých príznakoch symptómy expandujú k miernemu alebo čiastočnému ochrnutiu, mozgovej dysfunkcii, úzkosti, nespavosti, zmätenosti, agitácii, poruchám správania, paranoji, halucináciám. Postupujú k delíriu, produkcii veľkého množstva slín a sĺz spojených s neschopnosťou hovoriť alebo prehĺtať, pretože krk a čeľusť sa postupne stávajú ochrnutými. Je to typické počas neskorších fáz choroby. Smrť je takmer vždy výsledkom dvoch až desiatich dní po objavení sa prvých príznakov.

Liečba:

Aby sa zabránilo rozvoju besnoty, po vystavení sa nakazenému zvieraťu sa musia čo najskôr vyčistiť a dezinfikovať rany, alebo kontaktné miesto, a potom sa podáva očkovacia látka proti besnote. Akonáhle sa začnú objavovať  príznaky besnoty, neexistuje liečba a ochorenie je takmer vždy smrteľné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať