„Bez ohňostroja, pre zvieratá“. Zvierací ombudsman vyzýva mestá a obce, aby sa vzdali silvestrovského ohňostroja a podporili radšej miestne zvieracie útulky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustracka_ombusman 676x451 1.jpg
Foto: Zvierací ombudsman

S blížiacimi sa oslavami Nového roka, počujeme zvuky zábavnej pyrotechniky aj týždeň pred Silvestrom a týždeň po oslavách. A to nie len vo veľkých mestách, ale aj v obciach, v blízkosti obydlí, lesov alebo dokonca voľnej prírody. Používanie pyrotechnických výrobkov má extrémne negatívny dopad nielen na zvieratá (spoločenské, hospodárske alebo divo-žijúce), ale aj na životné prostredie, poškodzuje zdravie a ohrozuje život ľudí, a poškodzuje ich majetok.

Zvieratá sú počas týchto dní v permanentnom strese, trpia úzkosťou, neraz dochádza k úhynom zvierat zo šoku. Existuje riziko olízania alebo zjedenia zvyškov po ohňostroji, ktoré obsahujú toxické zložky, napríklad rôzne kovy, ktoré môže spôsobiť zvieratám otravu. Ohňostroj teda nepredstavuje nebezpečenstvo len pre zvieratá, ktoré žijú alebo sa pohybujú v exponovanej oblasti, ale vzduchom sa toxický prach šíri aj na vzdialenejšie miesta. Dôsledky, ktoré použitie pyrotechniky spôsobuje na zvieratách možno s určitosťou klasifikovať ako týranie zvierat.

Vo všeobecnosti patria medzi najcitlivejšie zvieratá voči pyrotechnike psy a kone. Podľa dostupných štúdií trpí až 45% psov fóbiou z ohňostrojov (Dale et al., 2010) a takmer 80% koní úzkosťou spôsobenou výbuchmi, ktoré u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, kedy sa napríklad snažia preskočiť plot (Gronqvist et al., 2016).

„Chceme zdôrazniť, že obce a mestá na Slovensku majú právomoc regulácie zakázať či obmedziť na svojom území alebo jej časti používanie pyrotechnických výrobkov,” uvádza Zvierací ombudsman a dodáva ”Preto sme v spolupráci s ZMOS a UMS

vyzvali mestá a obce, aby sa pridali k výzve „Bez ohňostroja, pre zvieratá” a peniaze pôvodne určené na Silvestrovský ohňostroj darovali miestnym útulkom, ktoré už dlhé roky trpia nedostatkom financií, bez akejkoľvej štátnej podpory.”

Pozitínym príkladom, a zároveň inšpiráciou pre mestá a obce, je napríklad nedávne rozhodnutie vedenia mesta Liptovský Mikuláš, ktoré tak, ako po minulý rok, venovalo peniaze určené na nákup pyrotechniky útulku Očami psa.

Okrem dobrého pocitu zo zmysluplného rozhodnutia, ktoré chráni životné prostredie, zvieratá, ľudí a ich majetok, môžu získať zapojené mestá a obce OCENENIE ANIMAL HERO, ktoré udeľuje iniciatíva Zvierací ombudsman každoročne jednotlivcom alebo kolektívom, ktoré pomohli zvieratám v rôznych krízových situáciách a podporujú aktivity v oblasti ochrany zvierat.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Zvierací ombudsman