Súčasťou tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na Slovensku sú zatiaľ českí, holandskí, nemeckí a americkí vojaci spolu s technikou.
Priamo na Sliači momentálne pôsobí 144 nemeckých a 126 holandských vojakov, ktorí tu zabezpečujú nasadenie protivzdušného komponentu eFP NATO systémom Patriot.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Posilnenie spoločnej obrany
Do priestorov 81. krídla Sliač v piatok prišiel za spojeneckými vojakmi minister obrany SR Jaroslav Naď (OľaNO) spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom a náčelníkom generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Prítomnosť spojeneckých vojakov na Sliači je podľa Naďa dôležitým dôkazom jednoty spojenectva NATO a solidarity v zabezpečovaní spoločnej obrany.
Vojna na Ukrajine: Zelenskyj zvažuje ukončenie mierových rozhovorov, Mariupoľčanov sa stále nepodarilo evakuovať (online)
„Títo vojaci sú tu, aby posilnili naše spôsobilosti a pomohli nielen odstrašiť prípadnú hrozbu, ale tiež fakticky posilnili obranyschopnosť Slovenska a NATO. Veľmi rád som im podal ruku a osobne poďakoval za nasadenie na Slovensku,“ povedal Jaroslav Naď.
Spresnil tiež, že ďalší vojaci v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO už pôsobia v rámci pozemného komponentu v Centre výcviku Lešť.
Na SR môže pôsobiť 3-tisíc vojakov aliancie
Minister obrany debatoval aj s prítomnými veliteľmi nemeckého a holandského kontingentu a ich príslušníkmi. Následne si vedenie rezortu obrany pozrelo aj súčasti každodenného pôsobenia vojakov v 81. krídle Sliač vrátane stanového mestečka, logistického a operačného centra, rozmiestnenia techniky protivzdušnej obrany, ubytovacích priestorov a tiež priebeh rekonštrukcie ubytovne.
Spojenci spolu s technikou za niekoľko miliárd eur prichádzajú na územie Slovenska postupne od 15. marca 2022 na základe schválenia mandátu Národnou radou SR.
Väčšina Slovákov považuje Rusko za nebezpečnú krajinu. Voliči Smeru, Republiky a ďalších opozičných strán si to myslia o USA
Na Slovensko môže dôjsť do tritisíc aliančných vojakov – z Českej republiky do 700 vojakov, z Nemecka do 1200, zo Spojených štátov amerických 600 vojakov, z Holandska a Slovinska po 200 vojakoch a z Poľska 100 vojakov.
Toto zoskupenie je reakciou na agresiu Ruskej federácie na Ukrajine, pričom jeho cieľom je posilniť východnú hranicu SR a zároveň Severoatlantickej aliancie.