Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa vo štvrtok nedokázala zhodnúť na spoločnej rezolúcii odsudzujúcej tureckú inváziu do severovýchodnej Sýrie.
Rezolúciu navrhovalo spoločne všetkých päť európskych členov BR – stáli členovia Veľká Británia, Francúzsko, ako aj nestáli členovia Nemecko, Belgicko a Poľsko.
Severná Kórea označila odsúdenie testov jadrových rakiet za provokáciu a pohrozila ich obnovením
Narazila však na nesúhlas tých najväčších hráčov – Ruska, Spojených štátov a Číny. Ruský veľvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia následne vyhlásil, že „akékoľvek stanovisko BR k Sýrii sa musí zaoberať širším spektrom otázok, vrátane prítomnosti zahraničných síl na území krajiny“.
Alibistické konštatovanie
Nebenzia tým myslel Američanov, proti ktorých prítomnosti v Sýrii Rusi protestujú, napriek tomu, že ešte nedávno tam operovala aj ruská armáda a to omnoho intenzívnejšia ako americká.
Američania hrajú s Kurdmi veľmi nebezpečné hry, Lavrov ostro skritizoval Trumpovo rozhodnutie
Americká veľvyslankyňa v OSN Kelly Craft iba alibisticky skonštatovala, že americký prezident Donald Trump dal už „dostatočne jasne najavo“, že Spojené štáty nepodporujú turecké vojenské ťaženie. Prečo potom USA nepodporili aj rezolúciu proti útoku, to Craft nevysvetlila.
Ústup Američanov
Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.
Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.