BRATISLAVA 4. septembra (WebNoviny.sk) – Bezplatnú poradňu pre občanov v exekúcii využilo za päť rokov jej existencie takmer 9-tisíc ľudí. Vyplýva to zo štatistických údajov samotnej poradne, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová. Osobne sa do sídla komory exekútorov prišlo poradiť 612 ľudí, zvyšných 8 359 občanov svoje problémy konzultovalo elektronicky.
Milióny exekučných konaní
Na Slovensku je momentálne takmer 3,7 milióna exekučných konaní, z ktorých je približne štvrtina staršia ako päť rokov.
Na situáciu by malo reagovať aj Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré plánuje predstaviť novú legislatívu. Tá má podľa dostupných informácií zastaviť staršie konania, pričom veritelia môžu svoje pohľadávky vymáhať novými podaniami.
„Som veľmi rád, že poradňa za päť rokov existencie splnila svoj účel i naše očakávania a pomáhala ľuďom v exekúcii čo najrýchlejšie a najefektívnejšie sa vysporiadať so svojou zložitou životnou situáciou,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.
Nepreberanie pošty nepomôže
Občania sa v poradni najčastejšie zaujímali o to, či súdny exekútor v ich prípade postupuje správne a či má právo na kroky, ktoré voči nim vykonal. Takisto sa informovali o možnostiach právnej ochrany v ich prípade.
„Neustále prízvukujeme, že najdôležitejšie je postaviť sa k tejto životnej skúške priamo a snažiť sa ju čo najrýchlejšie vyriešiť. Občanovi nijako nepomôže nepreberanie pošty, skrývanie sa a vyhýbanie sa exekútorovi. Naopak, v konečnom dôsledku ho to môže stáť ešte viac peňazí. Preto ľuďom odporúčame, aby s exekútorom komunikovali, snažili sa využiť zákonné prostriedky, ktoré majú k dispozícii a aby sa svoje záväzky pokúsili čo najskôr vysporiadať. Vždy totiž platí, že svoje dlhy musí napokon človek zaplatiť,“ uviedol Miroslav Paller.
Bezplatnú poradňu pre občanov v exekúcií spustila Slovenská komora exekútorov v septembri 2013 v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom.
Riziká zadlžovania sa
Okrem bezplatnej poradne uskutočnila komora počas piatich rokov množstvo edukačných podujatí, prednášok a školení. Pravidelne upozorňuje občanov na riziká zadlžovania sa. Modelové prípady z poradne nájdu občania aj na webovej stránke komory www.ske.sk spoločne s konkrétnymi radami, ako sa dostať z exekúcie čo najmenej zaťažujúcim spôsobom.
Občania môžu využiť aj inštitút takzvaného osobného bankrotu. Ide o zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci roka 2017.
Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.