Spojené štáty majú nový federálny sviatok pripomínajúci ukončenie otroctva. Prezident Joe Biden vo štvrtok podpísal legislatívu, ktorú v utorok jednohlasne schválil Senát a v stredu prešla v pomere hlasov 415:14 aj Snemovňou reprezentantov.
Juneteenth, známy aj ako Deň emancipácie, sa tak stal dvanástym federálnym sviatkom a na základe legislatívy sa bude volať Juneteenth národný deň nezávislosti. Je to pritom prvý nový federálny sviatok od vytvorenia Dňa Martina Luthera Kinga Jr. v roku 1983.
Sviatok mal prvý Texas
Ako informuje agentúra AP, väčšina federálnych zamestnancov bude mať v súvislosti so sviatkom voľno už tento piatok. Viaceré americké štáty a tiež District of Columbia oznámili, že vládne úrady budú v piatok zatvorené.
Predtým, ako sa stal 19. jún federálnym sviatkom, pripomínali si ho vo väčšine štátov a Texas ho ako prvý v roku 1980 vyhlásil za štátny sviatok. Väčšina bielych Američanov však o Juneteenth nepočula pred letom 2020 a protestami proti rasizmu, ktoré vypukli po zabití Georgea Floyda minneapoliským policajtom, konštatoval Matthew Delmont, ktorý učí dejiny na Dartmouth College.
Guvernér Texasu chce pokračovať v stavaní múru na hranici s Mexikom, Biden výstavbu zastavil
Nový federálny sviatok by podľa neho snáď mohol „každý rok poskytnúť moment v kalendári, keď budú môcť všetci Američania vážne premýšľať o histórii našej krajiny“.
Oslavuje minulosť a volá do akcie
Čiernych Američanov nový sviatok potešil, no mnohí pripomenuli, že sú potrebné viaceré zmeny politík, ktoré mnohých z nich znevýhodňujú. Predsedníčka Urban League of Kansas City Gwen Grant, napríklad, upozornila, že Kongres by sa mal v prvom rade zaoberať ochranou volebného práva.
„Tento deň neoslavuje len minulosť, ale volá do akcie dnes,“ skonštatoval Biden pri podpisovaní zákona a tiež upozornil na boj za volebné práva.
Rýchle schválenie sviatku
Americké štáty vedené republikánmi totiž už zaviedli alebo zvažujú zavedenie zákonov, ktoré podľa aktivistov obmedzujú volebné práva, najmä farebných ľudí. A zatiaľ čo legislatívy orientované na riešenie tohto problému a tiež policajné reformy žiadané po zabití Floyda a ďalších neozbrojených černochov, v Kongrese stoja, na schválení Juneteenth sa politici dohodli rýchlo.
Ďalší zase požadujú, aby sa federálna vláda v snahe kompenzovať neprávosti postarala o reparácie alebo finančné platby potomkom otrokov, zatiaľ čo sa naprieč krajinou objavujú snahy o obmedzenie toho, čo sa o otroctve v Amerike učí v školách.
Definitívne ukončenie otroctva
Juneteenth, ktorý v názve spája slová jún a devätnásty, pripomína ukončenie otroctva v krajine. Viaže sa k 19. júnu 1865, keď sa čierni otroci v Texase dozvedeli, že sú slobodní.
Americký armádny generál Gordon Grainger vtedy oficiálne oznámil otrokom v texaskom Galvestone, že občianska vojna sa skončila a oni sú na základe Vyhlásenia o emancipácii, ktoré pred viac ako dva a pol rokom vydal prezident Abraham Lincoln, slobodní.