Bielorusi stavajú pri hraniciach s Ukrajinou nové vojenské mesto, možno nebude jediné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko (v strede) počas stretnutia s najvyššími vojenskými predstaviteľmi na cvičisku Obuz-Lesnovskij v Bielorusku. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Bielorusko stavia asi 40 kilometrov od hraníc s Ukrajinou nové vojenské mesto. Ako referuje web rozhlasovej stanice Slobodná Európa, režim samozvaného prezidenta Alexandra Lukašenka si pre výstavbu mesta zvolil lokalitu v Homeľskej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Lukašenko vlani oznámil vytvorenie južného operačného veliteľstva v rámci ozbrojených síl. Mesto stavajú na mieste niekoľkých bývalých detských táborov. Prvá etapa výstavby by mala byť dokončená v marci tohto roka.

Ukrajinský vojenský expert Oleh Ždanov uviedol, že v novom vojenskom tábore bude pravdepodobne umiestnená jednotka, ktorej úlohou bude strážiť štátnu hranicu. Dodal, že „nebude prekvapený“, ak Bielorusko pri hraniciach s Ukrajinou postaví ešte niekoľko takýchto zariadení.

„Ak však dôjde k politickému zjednoteniu Bieloruska a Ruska, táto doktrína sa zmení na útočnú. Potom to bude vojenská základňa pre útok,“ povedal Ždanov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoOleh Ždanov