Bieloruské úrady budú vyšetrovať vraždu poľského vojaka na hranici, ak Poľsko pošle informácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIGRANTI, POľSKí VOJACI
Poľskí vojaci dohliadajúci na hranice s Bieloruskom. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Bieloruské úrady v piatok oznámili, že sú ochotné vyšetrovať úmrtie poľského vojaka, ktorého v máji pobodali na hraniciach.

Vraj však od Poľska nedostali potrebné informácie. Bieloruská pohraničná stráž vo vyhlásení uviedla, že podnikne jednostranné alebo spoločné vyšetrovanie, ak Poľsko poskytne konkrétne informácie.

Situácia na hranici je napätá

Poľská armáda už skôr uviedla, že vojaka na poľsko-bieloruských hraniciach pobodal do hrude migrant, ktorý sa natiahol medzi kovovými tyčami hraničnej bariéry.

Ministerstvo zahraničia vo Varšave si vo štvrtok predvolalo bieloruského charge d’affaires a požadovalo od úradov v Minsku, aby identifikovali a odovzdali vraha vojaka, povedal minister zahraničia Radek Sikorski.

Situácia na východnej hranici Európskej únie je čoraz napätejšia vzhľadom na tlak vyvolávaný tisíckami migrantov, ktorí sa snažia dostať hraničné bariéry do Poľska.

Vojak mal 21 rokov

Poľská pohraničná stráž uviedla, že tento rok dosiaľ zaznamenali zhruba 17-tisíc pokusov o nelegálne prekročenie hranice.

Hovorca varšavskej prokuratúry Piotr Skiba v piatok uviedol, že pitva potvrdila, že vojak Mateusz Sitek zomrel v dôsledku bodného zranenia pľúc, ktoré spôsobilo poškodenie centrálneho nervového systému. Podľa médií mal vojak 21 rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať