Bielorusko vyhlásilo dve básne z 19. storočia za extrémistické, zakázané sú aj knihy autorov z neskoršieho obdobia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bielorusko, vlajka, knihy
Zákaz vybraných kníh v Bielorusku. Foto: koláž SITA webnoviny/ www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Bieloruská prokuratúra vyhlásila dve básne z 19. storočia za extrémistické. Diela Vincenta Dunina-Marcinkeviča vznikli počas nacionalistického povstania Kastuśa Kalinoŭskeho v roku 1863 proti Ruskému impériu.

Okrem básní označila prokuratúra za extrémistický materiál aj predslov k zbierke tvorby Dunina-Marcinkeviča, ktorý napísal literárny kritik Jazep Januškevič. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Odborníci označujú zákaz básní ako súčasť prechodu Bieloruska k totalitarizmu a znak toho, že režim rozširuje záťah na jeho kritikov.

Samozvaný prezident Alexander Lukašenko po voľbách v roku 2020, ktoré sú široko považované za zmanipulované, posilnil svoju moc a keďže je spojenec Kremľa, poskytol podporu Rusku pri jeho invázii na Ukrajinu. Mnohí odporcovia režimu sú nacionalisti, ktorým sa nepáči Lukašenkov proruský postoj.

Nezávislé médium Nexta informovalo, že zakázané sú aj knihy niekoľkých autorov z 20. storočia – Larisy Geňušovej, Uladzimira Njakljajeva, Lidije Arobejovej a Natalie Arsenevovej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoJazep JanuškevičVincent Dunin-Marcinkevič