Bieloruský politický väzeň Vadzim Chrasko zomrel v trestaneckej kolónii na zápal pľúc, nedostal potrebnú lekársku pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viadzim Chrasko
Bieloruský aktivista Viadzim Chrasko. Foto: archívne, Viasna Human Rights Center via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Politický väzeň zomrel v bieloruskom väzení po tom, čo mu úrady neposkytli náležitú lekársku starostlivosť.

V pondelok to uviedla bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna, pričom v súvislosti s touto smrťou poukázala na kruté podmienky v bieloruských väzniciach.

Prosby o pomoc ignorovali

Vadzim Chrasko zomrel na zápal pľúc v trestaneckej kolónii neďaleko mesta Vitebsk na severovýchode krajiny po tom, čo sa väzenské orgány dlho zdráhali odviezť ho do nemocnice, ignorujúc jeho prosby o pomoc. Zomrel 9. januára, no trestanecká kolónia o jeho smrti informovala až teraz.

Chrasko, špecialista na informačné technológie, ktorý zomrel vo veku 50 rokov, si odpykával trojročný trest za obvinenie z ponúkania darov opozičným skupinám, ktoré úrady označili za „extrémistické“.

Politický aktivista Leanid Sudalenka po odpykaní trojročného trestu v tej istej trestaneckej kolónii pre agentúru AP povedal, že takmer zomrel, keď sa zariadením prehnal COVID-19.

Povedal, že on a ďalší politickí väzni museli nosiť na uniformách žltú značku, takže boli ľahko identifikovateľní pre dozorcov, ktorí ich podľa neho bežne šikanovali, zneužívali a ponižovali.

Zásah proti kritikom Lukašenka

Po sporných prezidentských voľbách v auguste 2020, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil dlhoročný líder Alexander Lukašenko a zabezpečil si už šiesty mandát, vypukli v Bielorusku rozsiahle protesty.

Bieloruská opozícia aj západní predstavitelia voľby označili za zmanipulované.

Úrady na demonštrácie reagovali tvrdým zásahom, pričom viac ako 35-tisíc ľudí zatkli a tisícky brutálne zbili. Zakázali tiež činnosť desiatok ľudskoprávnych organizácií a nezávislých médií.

Zásah proti kritikom vlády pokračuje dodnes a úrady sa zameriavajú na opozičných aktivistov, obhajcov práv i novinárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Leanid SudalenkaVadzim Chrasko
Firmy a inštitúcie Viasna