Bin Ládinov ochrankár žije v Nemecku na sociálnych dávkach, vyplácajú mu stovky eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Usáma bin Ládin
Bývalý šéf teroristickej organizácie al-Káida Usáma bin Ládin. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 25. apríla (WebNoviny.sk) – Tunisan, ktorý údajne ochraňoval Usámu bin Ládina, žije od roku 1997 v Nemecku a poberá sociálnu podporu vo výške 1168 eur.

Informovala o tom krajinská vláda v Severnom Porýní-Vestfálsku po tom, čo sa o muža, známeho ako Sami A., zaujímala krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Deportáciu do Tuniska vylúčili

Muž napojenie na džihádistov odmieta. Deportáciu do Tuniska nemecké úrady vylúčili pre obavy, že by ho tam čakalo mučenie.

Podľa svedeckej výpovede v nemeckom protiteroristickom procese z roku 2005 pracoval Sami A. niekoľko mesiacov v roku 2000 ako jeden z bin Ládinových osobných strážcov v Afganistane. On sám to popiera, avšak sudcovia v Düsseldorfe uverili svedkom.

Možné väzby na al-Kájdu

Samiho A. vyšetrovali pre možné väzby na al-Kájdu v roku 2006, avšak nevzniesli voči nemu obvinenia. V súčasnosti žije Sami A. so ženou a štyrmi deti v meste Bochum na západe Nemecka, keďže má dočasné povolenie na pobyt.

Jeho žiadosť o azyl v roku 2007 úrady zamietli, pretože je v krajine registrovaný ako bezpečnostná hrozba. Musí sa preto denne hlásiť na policajnej stanici. Vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina zabilo americké elitné komando v roku 2011 v pakistanskom meste Abbottabád.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Usáma bin Ládin