BLAHA: Štartujeme príbeh modernej ľavicovej strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Blaha
Marek Blaha Foto: SITA/Viktor Zamborský

Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?

Po 20 rokoch prišiel čas na to, aby prebehla generačná výmena politikov. My sme všetko noví a mladí ľudia v politike, ktorí veria, že Slovensko môže začať konečne fungovať pre každého. Chceme ísť do parlamentu, pretože ľudia neveria pre neplnenie sľubov politike. My chceme sedieť v parlamente, aby sme konečne dohliadli na to, že predvolebné sľuby politikov a vládny program sa konečne začne plniť.

Tým ste tak trochu zodpovedali otázku, prečo by občania mali voliť Vašu stranu.

Jednoznačne preto, že sme všetko v politike noví ľudia. Zároveň chceme dohliadnuť na plnenie volebných sľubov.

Ktorým heslom sa ako politik riadite?

Vždy robím to, čomu verím. Aj keď to nie je jednoduché, musíte vydržať, nepoľaviť. Preto máme aj heslo strany: Nepoľaviť! Nie vždy je totiž ľahké bojovať za to, čomu veríte, ale nemôžete poľaviť v tom boji.

Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?

Pracovitých ľudí. Bol som na piatich kontinentoch. Pracoval som v USA, na Ukrajine aj v Rumunsku, preto viem porovnávať systémy a ľudí. Slovensko je jedinečné v tom, že má pracovitých ľudí. Najväčším nešťastím pre Slovensko je 20 rokov politikov, ktorých tu máme.

Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?

Táto krajina nefunguje pre každého. Pokiaľ patríte do nejakého politického zoskupenia, alebo ste členom strany, alebo pridruženým podnikateľom, tak táto krajina pre vás funguje. Máte zákazky, máte pracovné miesta. Zvyšok ľudí vidí, že táto krajina im nikdy nepatrila a neslúžila.

Podporíte v nasledujúcom volebnom období zmenu volebnej legislatívy smerom k zjednoteniu základných inštitútov do jedného volebného zákona (tzv. volebného kódexu)?

Určite platí, že čím jednoduchšie, tým lepšie. SDĽ presadzuje zmenu volebného systému tak, aby bolo 79 volebných okresov. To by znamenalo, že najsilnejší komunálny politik v okrese by sa dostal do parlamentue a zastupoval by záujmy daného okresu. Dnes volíme vždy predsedu strany. Takto by sa nám podarilo dosiahnuť, že 79 zástupcov v parlamente by bolo za konkrétne okresy a ľuďom v nich by sa aj zodpovedali. Okres by teda vedel, že toto je jeho človek, ktorý má presadzovať záujmy okresu a keď to nerobí dobre, voliči by ho viac nevolili. Zvyšných 71 poslancov by bolo volených väčšinovým systémom ako dnes. S tým súvisí aj decentralizácia rozdeľovania eurofondov. Výsledkom má byť fungovanie štátu viac decentralizovane.

Uvediete vo Vašom majetkovom priznaní údaje do najmenších podrobností, aj nad rámec zákonnej úpravy?

Nemám s tým problém. Vždy som sa živil poctivou robotou, takže bez akýchkoľvek problémov. To isté by som očakával aj od všetkých našich politikov, ktorí 20 rokov vládnu a spravujú verejné peniaze.

Takže čo dnes vlastníte?

Dvojizbový byt spolu s manželkou na hypotéku. Pozemok v Tatrách. Starú chalúpku v Banskej Štiavnici.

Ste za zvýšenie / zníženie / ponechanie súčasnej úrovne daňového a odvodového zaťaženia, resp. za zavedenie progresívneho zdanenia? Ak zvýšenie/zníženie, na akú úroveň?

Pre nás ako ľavicovú stranu je daňové zaťaženie veľmi dôležité. Keby sa malo znižovať, nevytváral by sa priestor pre solidaritu medzi občanmi. Nie sme teda za to, aby sa znižovali dane a odvody. Najväčším problémom doby je obrovská korupcia a klientelizmus a malá efektivita míňania verejných prostriedkov. Pre nás je prioritou okamžite zastaviť korupciu a klientelizmus. Musíme zastaviť neefektívne míňanie verejných prostriedkov a potom môžeme hovoriť o tom, ako efektívnejšie prerozdeľovať zdroje.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Dosť na to, aby sme každému vysvetlili, že táto krajina musí začať fungovať pre každého a nielen pre bohatých a politických nominantov. SDĽ musí ísť do parlamentu, aby skontrolovala plnenie predvolebných sľubov. K tomu potrebujeme prostriedky na kampaň.

Konkrétna suma?

Maximálne 600 000 eur.

Odkiaľ máte peniaze ako neparlamentná strana?

Od našich členov, od členov predsedníctva a od našich sympatizantov , ktorí veria, že Slovensko nefunguje len pre vyvolených a ktorým je idea skutočnej ľavicovej politiky blízka. Všetky tieto osoby zverejníme. Na činnosti SDĽ sa finančne nepodieľa žiaden podnikateľský subjekt.

Stojí za vami nejaká zaujímavá skupina?

Určite nie. Neprijímame finančnú podporu od zahraničných fyzických osôb a ani od schránkových spoločností. Všetko sú to osoby, ktoré môžu zdokladovať, kde peniaze zarobili.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?

Veríme, že nie je problém prekročiť hranicu piatich percent. Keď vidíme koľko ľudí je nespokojných, stretávame ich na uliciach, sú sklamaní politikou a vítajú nových ľudí v politike. Vítajú, že v SDĽ máme sociálnodemokratické hodnoty. Ľavicový volič je tak sklamaný po štyroch rokoch tejto vlády, že práve teraz je veľký priestor a potenciál, vybudovať krajinu, ktorá bude fungovať pre každého.

Podľa prieskumov to nevyzerá, že by bol ľavicový volič sklamaný Smerom-SD ako ľavicovou stranou.

Podľa prieskumu agentúry Polis s našou stranou sympatizuje 7,8 percenta ľudí. Veríme, že vieme získať také isté množstvo voličov, aby volilo SDĽ, ktorá je im sympatická.

Ktorá strane je pre vás najbližším partnerom?

Keďže sme ľavicová strana, pochopiteľne sú pre nás ideálnym partnerom strany, ktoré majú ľavicový program a chcú, aby tento štát začal fungovať pre každého. V tom spektre sa musíme pohybovať.

Je teda najbližšou stranou pre vás Smer-SD?

Program, ktorý definovala strana Smer-SD je ľavicový a sociálny. Problém je iba v tom, že zostal vo forme akejsi deklarácie, ktorá sa nenaplnila. My chceme práve dohliadnuť na jeho napĺňanie.

Prečo ste sa rozhodli oprášiť starú značku SDĽ?

Pretože sa chceme vrátiť k boju za sociálne istoty. Sociálne programy, ktoré táto značka predstavovala, keď sa zakladala. Potom prišli ľudské zlyhania. Tí ľudia odišli do Smeru aj napriek tomu, že tam bola 40 tisícová členská základňa, ktorá chcela pokračovať v tom boji. Strana ako taká prestala existovať. Veríme, že sa dá nadviazať na tradíciu boja za sociálny program.

Bývalá SDĽ bola postkomunistická strana, ktorá vznikla transformáciou z komunistickej strany. Hlásite sa aj k tomu?

Chceme si zobrať dobré, čo tam bolo, ale ako hovorí Medvedev, v komunizme boli veľké problémy s represiami voči občanom. Teda hodnotíme komunizmus ako nefunkčný systém.

Program, ktorý definovala strana Smer-SD je ľavicový a sociálny. Problém je iba v tom, že zostal vo forme akejsi deklarácie, ktorá sa nenaplnila. My chceme práve dohliadnuť na jeho napĺňanie.Marek Blaha, predseda SDĽ

Boli ste členom starej SDĽ?

Nie. Pred tým ako som sa stal predsedom SDĽ, nebol som členom žiadnej strany. Mojou ambíciou je s SDĽ naštartovať nový príbeh modernej ľavicovej strany.

Keď to SDĽ nevyjde v týchto voľbách, čo bude po tom?

Máme silné zoskupenie. Do volieb ideme so Stranou zelených, ktorá má štandardne nad dve percentá preferencií, v regionálnych voľbách v Bratislavskom kraji urobili výsledok cez päť percent. Ideme s Agrárnou stranou vidieka, čo sú na slovo vzatí odborníci na poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v regiónoch, ktoré zostávali bokom. Rovnako aj so Stranou občianskej solidarity, čo sú komunálni politici z východu Slovenska. Naozaj sme silné ľavicové zoskupenie. Veríme si, že prekročíme päť percent. Nech však ten výsledok bude akýkoľvek, o chvíľu sú tu komunálne voľby. Už máme pripravených kandidátov, ktorí sa budú uchádzať o priazeň voličov na komunálnej úrovni. Pre nás ľavicová politika sa rovná komunálna politika. Tá je totiž naozaj blízko k ľuďom. V SDĽ sme presvedčení, že ľudia na Slovensku si zaslúžia krajinu, ktorá funguje pre každého.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Blaha
Firmy a inštitúcie SDĽ Strana demokratickej ľavice