Blanár: NATO sa nesmie stať účastníkom vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, dôležité je použitie mierových prostriedkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
75. výročie NATO
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár počas svojho prejavu stojí za pôvodnou Washingtonskou zmluvou pri príležitosti 75. výročia NATO v sídle NATO v Bruseli. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na zasadnutí šéfov diplomacií členských štátov Severoatlantickej aliancie v Bruseli zdôraznil, že NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového konfliktu Ruska a Ukrajiny. Podľa jeho slov musí byť prioritou snaha o dosiahnutie mieru v súlade so základnými princípmi Charty OSN.

Naše aktivity by mali vychádzať priamo z Článku 1 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o mierových prostriedkoch, nie použití sily,“ uviedol Blanár.

Spojencom zároveň deklaroval, že Slovensko si plní svoje aliančné záväzky a upozornil aj na investíciu SR vo výške 100 miliónov eur, ktorú vláda vyčlenila koncom vlaňajška na akceleráciu výroby slovenského obranného priemyslu. V roku 2023 však nebola v rámci NATO započítaná do obranných výdavkov štátu, Slovensko ju započíta v tomto roku.

Obsah rokovaní

Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie rokovali 3. a 4. apríla v bruselskej centrále NATO o prípravách júlového samitu Aliancie vo Washingtone, posilňovaní kolektívnej obrany, pomoci pre Ukrajinu a prehĺbení spolupráce s partnermi z indopacifického regiónu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na zasadnutí Rady NATO-Ukrajina, ktoré sa konalo v druhý deň rokovania ministrov, informoval ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba o pokroku v reformných procesoch nevyhnutných pre integráciu Ukrajiny do euroatlantických štruktúr.

Slovensko bude Ukrajine naďalej pomáhať

Dôležité a potrebné je, aby Ukrajina pokračovala v reformách, akokoľvek sú zložité,“ prízvukoval po zasadnutí Juraj Blanár a partnerov informoval o podpore Slovenska pre mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pripomenul tiež, že konanie ruských prezidentských volieb na území Ukrajiny je porušením medzinárodného práva.

Potvrdil som, že Ukrajine budeme naďalej pomáhať humanitárne a nesmrtiacim vybavením. Slovensko sa stalo súčasťou odmínovacej koalície, Ramsteinského formátu, v rámci ktorého sa budeme snažiť po boku ďalších krajín aj mimo Európskej únie významne pomáhať v odmínovaní územia Ukrajiny,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Spolupráca pre obnovu Ukrajiny

Slovensko ponúka spoluprácu vo viacerých projektoch, o ktorých budú na spoločnom zasadnutí v Michalovciach rokovať zástupcovia slovenskej a ukrajinskej vlády budúci týždeň.

Chceme byť bránou pre budúcu obnovu Ukrajiny po skončení tohto vojnového konfliktu, čo pevne verím, že bude čím skôr,“ dodal Blanár.

V prípade avizovaného fondu NATO na podporu Ukrajiny je podľa neho potrebné najprv dôkladne pripraviť diskusiu, ktorá by mala dohodu sfinalizovať na júlovom washingtonskom samite. K samotnému fondu je podľa neho v tejto chvíli predčasné sa vyjadrovať.

Voľba nového generálneho tajomníka

K voľbe nového generálneho tajomníka NATO pristupuje Slovenská republika konštruktívne. V tejto súvislosti už prebehli rokovania s relevantnými kandidátmi. Slovensku záleží na tom, ako budú vo víziách jednotlivých kandidátov reflektované záujmy východného krídla Aliancie.

Očakávali sme viac empatie k požiadavkám týchto krajín, pretože práve štáty Bukureštskej deviatky sú exponované a priamo susedia s Ukrajinou,“ povedal Blanár s tým, že v otázke podpory záujmov východného krídla NATO sa zhodli aj partneri z Poľska, Maďarska a Rumunska.

Oslava 75. výročia vzniku NATO

Súčasťou dvojdňového stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO bolo aj slávnostné podujatie pri príležitosti 75. výročia podpisu Severoatlantickej zmluvy. Blanár vo svojom príhovore na slávnostnom ceremoniáli vyzdvihol význam členstva pre Slovensko, ktoré do NATO vstúpilo pred 20 rokmi, 29. marca 2004.

Toto rozhodnutie sa ukázalo ako zásadné pre zaistenie bezpečnosti našich občanov,“ skonštatoval.

Ministri členských štátov Aliancie rokovali v závere dvojdňového programu so šéfmi diplomacií Indopacifickej štvorky (Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland) o spolupráci s NATO za účasti vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella. Spoločne akcentovali potrebu dodržiavania medzinárodného práva, vyjadrili podporu Ukrajine, ale i zámer pomôcť pri jej povojnovej obnove a rekonštrukcii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmytro KulebaJosep BorrellJuraj BlanárVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySMER-SD