Minister zahraničných vecí Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu.
Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu
Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme našej krajiny a Slovenská republika sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.
Eurokomisia odporučí členským štátom Únie otvorenie prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou
Šéf slovenskej diplomacie podporuje rozširovanie Európskej únie o krajiny západného Balkánu a zároveň krajiny Východného partnerstva za dodržania vyváženého prístupu a rovnakých podmienok pre všetky kandidátske štáty.
Západný Balkán je pre Slovensko a Európsku úniu dôležitý. Máme záväzok, ktorý však neplníme, tvrdí Lajčák
„Bosna a Hercegovina dokázala v krátkom čase prijať dôležité reformné zákony, stojí pred ňou ešte mnoho ďalších úloh, ktoré bude musieť na svojej európskej ceste naplniť, no otvorenie prístupových rokovaní je pevnou motiváciou pre pokračovanie tohto úsilia,“ uviedol Juraj Blanár.
Diplomatické fórum v tureckej Antalyi
O pokroku Bosny a Hercegoviny hovoril aj na marcovom diplomatickom fóre v tureckej Antalyi, kde sa stretol so svojím bosnianskym rezortným partnerom Elmedinom Konakovičom a zároveň so srbskou členkou predsedníctva Bosny a Hercegoviny Željkou Cvijanovičovou spolu s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom.
„Západobalkánske krajiny čakajú na členstvo v EÚ už viac ako dve desaťročia. Diskutovali sme o potrebe rýchlejšieho napredovania, čo napomôže stabilizácii regiónu kedysi zmietaného vojenskými konfliktami,“ doplnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.
20. výročie vstupu do EÚ
Slovenská republika je podľa Juraja Blanára pripravená pomôcť Bosne a Hercegovine a zdieľať skúsenosti z prístupového procesu. Podotkol, že Slovensko si práve tento rok pripomína 20. výročie od nášho vstupu do EÚ, keď sme boli v podobnej pozícii, ako je dnes Bosna a Hercegovina.
Stretnutie Blanára s Lavrovom nebolo v USA témou, tvrdí Kaliňák. Postoj Slovenska tam bol podľa neho rešpektovaný
„Nášho balkánskeho partnera podporujeme, máme vybudovanú veľmi dobrú hospodársku a investičnú spoluprácu, ktorú by práve európska integrácia mimoriadne posilnila. Radi preto podáme pomocnú ruku,“ uzavrel šéf rezortu zahraničia.