Blinken oznámil vojenskú pomoc Ukrajine za dve miliardy dolárov, peniaze použijú na tri účely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blinken, Kuleba
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba (vpravo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken počas spoločnej tlačovej konferencie v Kyjeve v stredu 15. mája 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredu počas návštevy Ukrajiny oznámil vojenskú pomoc pre Ukrajinu v objeme 2 miliardy dolárov. Zhruba 1,6 miliardy dolárov pochádza zo 60-miliardového balíka, ktorý Washington schválil v apríli.

Blinken vysvetlil, že peniaze použijú na tri účely, a to poskytnutie zbraní v krátkodobom horizonte, investície do ukrajinskej obranno-priemyselnej základne a umožnenie Ukrajine nakupovať vojenské zásoby z iných krajín.

Silný odkaz

Toto je veľmi silný odkaz pre našich priateľov aj nepriateľov,“ vyjadril sa ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s Blinkenom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šéf americkej diplomacie tiež povedal, že chápe naliehavú ukrajinskú potrebu dodatočnej protivzdušnej obrany na ochranu pred ruským náporom a pri svojej pomoci ju uprednostňuje.

Dodal, že USA „nepodporujú ani neumožňujú útoky mimo Ukrajiny“ s použitím zbraní dlhého doletu dodávaných Američanmi. Toto rozhodnutie je podľa jeho slov v Kyjeve.

Oznámenie financovania Ukrajiny

Blinken oznámil vojenské financovanie Ukrajiny v čase, keď sa ukrajinské sily stiahli z častí severovýchodu krajiny a bojujú proti ruským silám aj na iných miestach.

Vzhľadom na situáciu na bojisku sa prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodol odložiť všetky svoje nadchádzajúce zahraničné cesty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antony BlinkenDmytro KulebaVolodymyr Zelenskyj