Boris Kollár vyhlásil termín predčasných parlamentných volieb, začína sa volebná kampaň

Boris Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 9. júna, 10:39

Predseda parlamentu Boris Kollár v piatok 9. júna vyhlásil dátum predčasných parlamentných volieb na 30. septembra 2023. Ako povedal pred týždňom, tento termín si vybral preto, aby dal politickým stranám čas na prípadné spájanie.

„Som chcel byť férový a dať každému možnosť rokovať a dohodnúť sa,“ skonštatoval a doplnil, že účelom bolo, aby neprepadli hlasy žiadnemu politickému spektru.

Začína sa volebná kampaň

Politické strany a koalície, ktoré budú kandidovať v septembrových parlamentných voľbách, musia svoje kandidátky predložiť do 2. júla. Na tlačovej besede to v piatok pripomenul minister vnútra Ivan Šimko.

Kandidátky podľa neho následne preskúma štátna volebná komisia a kandidátov zaregistruje. Lehota na zaregistrovanie kandidačných listín je 22. júla.

Zároveň minister pripomenul, že týmto dňom sa začína volebná kampaň. „S tým súvisí aj kontrola výdavkov, ktoré môžu politické stany použiť na získavanie hlasov voličov. Ten limit je najviac tri milióny eur,“ upozornil minister.

Registrácie pre voľbu poštou

Piatkom sa zároveň začína možnosť zaregistrovať sa pre voľby poštou. „Požiadať o voľbu poštou je možné do 9. augusta,“ povedal Šimko.

Riaditeľka odboru volieb rezortu vnútra Eva Chmelová v tejto súvislosti doplnila, že voliči, ktorí budú hlasovať zo zahraničia, si hlasovacie lístky budú sťahovať z webu. „Budeme informovať verejnosť v dostatočnom predstihu, kedy budú vyhotovené hlasovacie lístky,“ uviedla Chmelová

Zároveň majú stany čas do 21. augusta nominovať členov do okrskových volebných komisii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIvan Šimko
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky