Brankár Július Hudáček jasne a dôrazne prehlasuje, že je a vždy aj bol úplne jednoznačne proti vojne na Ukrajine
Rovnako tiež zdôraznil, že nikdy verbálne a ani žiadnym gestom, ani ničím iným nevyjadril podporu ruskému režimu.
„To je holý fakt a snaha podsúvať mi čokoľvek iné, je účelová manipulácia,“ napísal v otvorenom liste, ktorý zverejnil na sociálnej sieti Facebook.
Najhoršie lži a nezmysly
Hudáček tak reaguje na udalosti posledných dní, jeho prestup do Kladna a hneď aj následný koniec u „rytierov“.
Blamáž a hanba, vyjadril sa Radosa o prípadnom nastúpení našich hráčov z KHL na MS v Prahe a Ostrave
„Chcem týmto stanoviskom uviesť veci na pravú mieru a vyvrátiť tie najhoršie lži a nezmysly,“ uviedol s tým, že to robí najmä kvôli svojej rodine a deťom, ale aj s ohľadom na kohokoľvek iného, kto by sa mohol v podobnej situácii veľmi ľahko ocitnúť.
Podľa vlastných slov sa stal obeťou nenávistnej kampane, v ktorej sa ľudia typu pána Koreisa či Radosy vybíjajú svoje frustrácie na jeho osobe a pod zástavou strážcov falošnej morálky ničia životy a kariéry normálnych hokejistov.
„Ja som svojím pôsobením dokázal, že hrať hokej viem, že sa vždy bijem za svoj tím, na ľade aj mimo neho odovzdávam to najlepšie, čo vo mne je a hlavne ctím zásady fair play. V športe aj v živote,“ píše Hudáček.
Vybojovaná demokracia v roku 1989
Ako ďalej uviedol, rešpektuje názory ostatných a veľmi si praje, aby sa s podobným rešpektom pristupovalo ku všetkým. Aj k tým, ktorí na hranie v KHL, či akúkoľvek inú prácu v Rusku majú odlišný názor. „V roku 1989 si naši rodičia vybojovali demokraciu, slobodu slova a tak isto slobodu cestovať a žiť a pracovať v krajine podľa svojho rozhodnutia,“ napísal.
Osobne vraj pozná mnoho ľudí, ktorí aj v momentálnej situácii pracujú v Rusku – doktori, učitelia, právnici či podnikatelia.
„Síce nie sú pod takým mediálnym lynčom ako my hokejisti, ale bol by som veľmi nerád, keby napríklad doktor, ktorý lieči pacientov v Rusku, bol vyhodený z práce keď sa po nejakej dobe vráti na Slovensko či kamkoľvek inam. Pretože je to rovnaké, ako keby ste niekoho vyhodili len kvôli jeho rase, náboženskému presvedčeniu alebo sexuálnej orientácii, čo je v rozpore s Listinou základných práv a slobôd,“ uviedol.
Podivná mediálna kauza
V jeho prípade je situácia podľa neho o to absurdnejšia, že v roku 2022 odišiel hrať do Barysu Astana. „Samozrejme, klub hrá súťaž KHL aj proti množstvu ruských klubov. Ide však o kazašský klub a môj život v Kazachstane. Ak je toto dôvod k verejnému lynčovaniu, potom svet nie je v poriadku,“ myslí si.
Poprosil novinárov, hokejových odborníkov, komentátorov a významné hokejové osobnosti, aby dôkladne zvážili, čo píšu a hovoria, pretože to má obrovský dopad. „Slovo mnohokrát raní viac ako fyzické násilie. Využite svoju verejnú silu na šírenie pozitívnych vecí a nie na šírenie nenávisti, lží a ohovárania,“ napísal.
Pôvodne chcel nad celou touto podivnou mediálnou kauzou mávnuť rukou a nekaziť si čas podobnými toxickými fanatikmi, ako sú páni Koreis či Radosa. Ale po tom, čo prišla s plačom domov aj jeho malá dcéra, svoje rozhodnutie zmenil a rozhodol sa brániť. Ako týmto verejným prehlásením, tak aj právnou cestou.
„Zlu, ohováraniu aj obyčajným lžiam a manipuláciám je nutné sa brániť. A ubezpečujem pána Radosu, že vysúdené peniaze venujem na dobročinné účely,“ zakončil svoj list.