Bratislava sa pripravuje aj na krízové scenáre, tvrdí primátor Matúš Vallo v súvislosti s piatkovým útokom ruských jednotiek na záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine.
„Naše územie ani bezpečnosť nie sú bezprostredne ohrozené a zatiaľ nie sú ani informácie, že by nás mohol ohroziť ruský útok na areál jadrovej elektrárne. Chcem však zdôrazniť, že v spolupráci so štátom, ktorý koordinuje a zodpovedá za civilnú ochranu, sa ako mesto, tak aj mestské časti zodpovedne pripravujeme na všetky scenáre,“ uviedol primátor na sociálnej sieti.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Primátor poznamenal, že mesto začiatkom týždňa zvolalo krízový štáb a na dennej báze koordinujeme aktivity s mestskými časťami a okresným úradom, ktorý spadá pod ministerstvo vnútra a zodpovedá za civilnú ochranu a krízové riadenie.
Vedia poskytnúť cenné informácie
„Oslovili sme vládu, aby Bratislava bola prizvaná na zasadnutia ústredného krízového štábu. Som presvedčený, že ako samospráva hlavného mesta SR vieme štátu poskytnúť cenné informácie a lepšie tak zabezpečiť potreby našich obyvateľov,“ skonštatoval Vallo.
Mestské časti a mesto podľa primátora preverujú stav krytov civilnej ochrany, ktoré majú v správe na území mesta, vrátane fyzických kontrol vybavenia.
Vojna na Ukrajine: Rusi obsadili jadrovú elektráreň v Záporoží, NATO nevyhovie Zelenskému a Putin si kladie podmienky (online)
„Zároveň aktualizujú zoznam úkrytov, ktoré majú tiež poskytnúť ochranu pre obyvateľov v prípade priameho ohrozenia. Ide najmä o spevnené podzemné priestory, ktoré sa priebežne budujú v rámci bežnej výstavby, ale napríklad aj o podzemné garáže,“ spresnil Vallo.
Ako dodal, táto kombinovaná sieť úkrytov by mala poskytovať ochranu pre populáciu Bratislavy.
O aktivácii krytov rozhoduje štát
„Mesto a mestské časti budú ďalej postupovať podľa pokynov okresného úradu pod ministerstvom vnútra. O prípadnej aktivácii siete krytov, vrátane podrobných postupov v prípade ohrozenia, rozhoduje štát, ktorý o tom bude v prípade zhoršenia situácie vopred informovať,“ doplnil.
Mesto na Hlavnej stanici zriadilo informačný bod a sieť informátorov a tlmočníkov. „Priamo na stanici sme v spolupráci so ŽSR zriadili čakáreň pre ľudí z Ukrajiny, kde zabezpečujeme aj základné potreby,“ ozrejmil Vallo.
Ako dodal do Bratislavy prichádzajú denne desiatky ľudí z Ukrajiny v každom vlaku z východného Slovenska.
Väčšina z nich potrebuje len základné informácie, elektrinu a internet, usmernenie, pomoc s kúpou cestovných lístkov a následne pokračujú vo svojej ceste do iných častí Európy.
Pripravujú veľké centrum pomoci
Na cudzineckej polícii na Regrútskej, kde si ľudia z Ukrajiny môžu požiadať o štatút dočasného útočiska, poskytuje pomoc a podporu Slovenský Červený kríž.
Podľa primátora sa mesto aktívne pripravuje aj na scenár, keď na území Bratislavy bude nutné ubytovať tisícky utečencov z Ukrajiny.
„Pripravujeme zriadenie veľkokapacitného centra pomoci, ktoré bude slúžiť ako prvý bod podpory pre ľudí z Ukrajiny, či už do Bratislavy prídu verejnou dopravou, po vlastnej osi, alebo ich štát bude koordinovane zvážať z východného Slovenska,“ vysvetlil Vallo.
Pre túto situáciu pripravujú v spolupráci s mestskými časťami a okresným úradom aj ubytovacie kapacity, pričom má ísť prevažne o veľkokapacitné existujúce objekty.
„V prvom rade žiadame štát o zabezpečenie vybavenia pre takéto objekty, ako napríklad lôžka. Aby sme ale na situáciu boli zodpovedne pripravení, toto vybavenie pripravujeme aj vo vlastnej réžii,“ uzavrel.