ZOO Bratislava bude 9. mája oslavovať svoje 64. výročie. Pri tejto príležitosti pripravila na stredu 8. mája terénny entomologický workshop aj rôzne komentované kŕmenia.
„ZOO od svojho vzniku v roku 1960 zohráva dôležitú úlohu v ochrane biodiverzity, vzdelávaní verejnosti o dôležitosti ochrany prírody a aktívne sa podieľa na záchrane a obnove populácií mnohých ohrozených druhov zvierat,“ priblížila hovorkyňa ZOO Alexandra Ritterová.
Chovateľské úspechy ZOO záhrady
Návštevníci ZOO počas najbližšej stredy získajú nové poznatky o svete zvierat a ochrane prírody. Terénny entomologický workshop sa bude konať od 15.00 na lúkach ZOO, v návštevníkom bežne neprístupnej časti.
Do košickej ZOO pribudlo nové zviera, návštevníci sa môžu tešiť na samičku pandy červenej (foto)
„Viesť ho bude skúsený entomológ Marek Semelbauer. Vstupné na workshop je potrebné zakúpiť vopred cez e-shop ZOO Bratislava, počet miest je limitovaný,“ priblížila hovorkyňa. ZOO Bratislava zaznamenala už v prvom desaťročí svojej existencie chovateľské úspechy odchovom makakov, paviánov, dikobrazov, nutrií, leopardov, púm a dingov.
Výchovno-vzdelávacie aktivity
„Pôvodnú kolekciu zvierat tvorilo 74 druhov v počte 238 jedincov,“ priblížila Ritterová s tým, že svoje zastúpenie tu mali najmä mačkovité šelmy, opice, poníky, somáre, medvede, jelene, srnky, vodné vtáky, dravce, papagáje.
Ako jednej z prvých ZOO v Európe sa podarilo odchovať mláďatá rysa ostrovida, ktorý sa nachádza aj v logu. V minulosti realizovala rôzne výchovno-vzdelávacie aktivity.
Najvzácnejšie druhy zvierat
„Úspešná bola poradenská služba chovateľom malých zvierat a záujmové krúžky – jazdecký, sokoliarsky, zoologický, chovateľský a krúžok ochrancov prírody. Dnes je domovom viac ako 1200 jedincov z takmer 200 druhov,“ doplnila hovorkyňa.
K najvzácnejším patria orangutan sumatriansky, gibon zlatolíci, hrošík libérijský či leopard cejlónsky. Je tiež jediná ZOO, ktorá má šimpanzy učenlivé, žirafy Rothschildove či nosorožce tuponosé južné.