BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Región Bratislavy je podľa hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa piatym najbohatším v rámci Európskej únie. Podľa údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat, sa HDP na obyvateľa Bratislavy v roku 2011 rovnal 186 percentám priemeru EÚ.
Najbohatším regiónom je Londýn, kde HDP na obyvateľa bol na úrovni 321 % priemeru EÚ. Pred Bratislavou sú ešte Luxembursko (266 %), Brusel (222 %) a Hamburg (202 %). Po Bratislave nasledujú francúzsky región Île de France a holandský región Groningen (zhodne 182 %), Štokholm (173 %) a Praha (171 %).
Kraľujeme aj v najchudobnejších regiónoch
HDP na obyvateľa nad 125 % priemeru Európskej únie v roku 2011 malo 41 regiónov. Z nich bolo jedenásť nemeckých regiónov, päť holandských, päť rakúskych, tri belgické, tri talianske, tri britské, dva španielske, dva fínske a po jednom takomto regióne mali Česko, Dánsko, Írsko, Francúzsko, Slovensko a Švédsko, pričom takýmto regiónom je aj Luxembursko.
Slovensko je v štatistike v nelichotivom postavení pokiaľ ide o najchudobnejšie regióny. K 75 regiónom EÚ, v ktorých bol v roku 2011 HDP na obyvateľa pod hranicou 75 % priemeru únie, patria aj všetky slovenské regióny okrem Bratislavy, a to západné Slovensko (72 %), stredné Slovensko (59 %) a východné Slovensko (51 %).
Najviac chudoby je v Poľsku
Najviac takýchto regiónov má Poľsko, a to pätnásť. Nasledujú Grécko s deviatimi regiónmi, ČR (7), Rumunsko (7), Maďarsko (6), Bulharsko (5), Taliansko (5), Portugalsko (4), Veľká Británia (4). Po dva takéto regióny majú Španielsko, Francúzsko a Chorvátsko a jeden Slovinsko.
Za takéto regióny sa pritom považujú aj Estónsko, Lotyšsko a Litva. Najchudobnejšími regiónmi EÚ sú bulharský Severozapaden a rumunský Nord-Est, v ktorých sa HDP na obyvateľa v roku 2011 rovnal iba 29 % priemeru EÚ. Nasledujú bulharské regióny Severen centralen (31 %) a Južen centralen (32 %).