BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Dolná komora brazílskeho kongresu sa rozhodla neposlať prezidenta Michela Temera pred súd v prípade korupcie.
Na to, aby sa obvineniami o braní úplatkov, marení spravodlivosti a členstve v kriminálnej organizácii zaoberal Najvyšší súd, potrebovali opoziční zákonodarcovia dve tretiny hlasov, konkrétne 342, 513 členov komory na schválenie tohto kroku. Za súdenie sa napokon vyjadrilo 227 a proti 263 zákonodarcov, píše BBC.
Michel Temer prisľúbil schválenie reforiem
Prezident výsledok hlasovania prijal ako „jasný a nepopierateľný“. Vyjadril sa, že s podporou dolnej komory ustanoví všetky reformy, ktoré Brazília potrebuje. Okrem toho prisahal, že zotrvá fo funkcii prezidenta do konca funkčného obdobia, ktoré končí v decembri 2018.
Trump podpísal nové a prísne sankcie proti Rusku, balíček najskôr schválil Kongres
Zdĺhavé hlasovanie narušili roztržky medzi kongresmanmi, ktorí sa začali vzájomne obviňovať z korupcie. Zákonodarcovia na seba kričali, postrkovali sa či hádzali po sebe falošné bankovky.
Generálny prokurátor tvrdí, že Temer zobral tento rok medzi marcom a aprílom úplatok 150-tisíc dolárov, ktorý mu dal bývalý riaditeľ firmy JBS Joesley Batista. Rodrigo Janot začal v máji vyšetrovať prezidenta pre obvinenia z korupcie, marenia spravodlivosti a členstva v kriminálnej organizácii.
Obvinenia z korupcie odmieta
K dispozícii má aj nahrávky z údajného nočného stretnutia Temera a Batistu, počas ktorého sa dohovárali na sume pre bývalého predsedu snemovne Eduarda Cunhu. Ten dostal 15-ročný trest odňatia slobody za korupciu.
Janot takisto tvrdí, že prezident dostal za posledných deväť mesiacov pred obvinením úplatky vo výške približne 12 miliónov dolárov. Temer vinu odmietol. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.