Vychutnávať si pokojný život na brehu rieky v rozľahlom dome s terasou, záhradou a bez strachu zo záplav je vo väčšine krajín nesplniteľná misia. Architekti z londýnskeho štúdia Baca však nedávno predstavili projekt obojživelného domu, ktorý ponúkne komfort rodinného bývania a bezpečnosť aj pri dlhodobých dažďoch.
Rodinný dom pokrytý drevenými trámami bude stáť na brehu Temže ešte v priebehu tohto roka. Veľká Británia tak získa prvého obytného „obojživelníka“, ktorý sa zdvíha spolu s hladinou vody. Trik sa skrýva v spevnenom betónovom suteréne, ktorý je zasadený do lodenice vytvorenej zo štyroch stĺpov. Pri normálnom stave bude dom sedieť na spodnej vrstve lodenice. Akonáhle sa však rieka vyleje z koryta, lodenica sa naplní vodou a tlak vyzdvihne celú konštrukciu do výšky takmer troch metrov.
„Ľudia si vždy radi nažívali pri vode kvôli upokojujúcim zvukom, rybolovu alebo plachteniu. Nevýhodou takýchto miest je však náchylnosť k záplavám. Navrhli sme dom, ktorý funguje ako malý prístav. Obyvatelia v ňom môžu žiť bezpečne bez rizika zo straty majetku a prispôsobiť sa tak klimatickým zmenám. Keď voda opäť klesne, jediné, čo musia urobiť, je dať do poriadku záhradu,“ uviedol riaditeľ štúdia Baca Richard Coutts. Baca má skúsenosti s podobnými stavbami v New Orleanse i v Holandsku. Doterajší trend však uprednostňuje domy, ktoré možno vyvýšiť už od základov, to však často narúša scenériu a takéto domy sa dajú navýšiť len o približne jeden meter.
Angličan, ktorý o návrh domu požiadal, si spolu s manželkou a dvomi deťmi obľúbil pobrežie Temže v malebnom Marlowe. „Práve nádherné okolie nás presvedčilo, že by sme tu chceli postaviť náš vysnívaný dom,“ hovorí budúci majiteľ obojživelného domu, ktorý dostal povolenie aj od Environment Agency.
Temža sa naposledy vyliala z koryta v roku 2007, kedy zničila stovky domov. Podobné okolnosti sa však podľa odhadov zopakujú aspoň raz za 20 rokov. Dom bude asi o 20% drahší, ako podobná stavba bez špeciálnej lodenice, avšak omnoho bezpečnejší. Záhrada pri dome bude zložená z troch terás zvažujúcich sa k rieke. Ak hladina začne stúpať, majitelia si ihneď všimnú aktuálnu situáciu, ktorú by pri klasických bariérach mohli prehliadnuť. V spodnej časti záhrady budú zasadené kry a trstina, ktoré poslúžia ako prírodná zátarasa.
„Už sa nevieme dočkať, ako budeme sedieť na terase, popíjať víno a sledovať veslárov,“ tešia sa budúci majitelia prvého obojživelného domu vo Veľkej Británii.
www.telegraph.co.uk