Brit dokončil výzvu, vyskúšal 52 zamestnaní za 52 týždňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.oneweekjob.com

Matt Frost, 30-ročný rodák z anglického Cornwallu, ktorý chcel v priebehu roka 2013 vyskúšať každý týždeň iné zamestnanie, úspešne splnil výzvu. Po tom, ako 52 týždňov bez prestávky pracoval v odlišných kútoch Anglicka na rôznorodých projektoch, daroval všetky zarobené peniaze nadácii The Prince´s Trust a našiel si vysnívané zamestnanie.

Bez názvu
Foto: www.oneweekjob.com

„Bola to tá najužitočnejšia, najvďačnejšia a najúžasnejšia vec, akú som kedy urobil, bola však zároveň aj najnáročnejšia,“ uviedol mladík na konci výzvy, do ktorej sa pustil takto pred rokom. Pre nezvyčajný zážitok sa rozhodol krátko na to, ako v zamestnaní utrpel vážne zranenie. Na manažéra maloobchodu vtedy spadla krabica plná kovových držiakov. Zranenie hlavy u neho vyvolalo postkomočný syndróm sprevádzaný poruchami spánku a pozornosti a bolesťami hlavy. Počas oddychu na lôžku si Matt uvedomil, že to, čo robí, ho vôbec nenapĺňa, a tak sa rozhodol preskúmať možnosti a objaviť prácu, ktorú by mal vášnivo rád.

Mladík cestoval za zamestnaním po celom Anglicku, spával na gaučoch u couchsurferov a všetky zarobené peniaze posielal charitatívnej organizácii. Za rok, počas ktorého si nedoprial žiadnu prestávku, sa mu podarilo pre nadáciu „zarobiť“ 10-tisíc libier. Mnohé zo zamestnaní si pritom vyskúšal len ako dobrovoľník a neboli platené.

S projektom s názvom 52 jobs in 52 weeks prišiel ako prvý Kanaďan Sean Aiken v roku 2008, keď sa po ukončení štúdia nevedel rozhodnúť, akú cestu si zvoliť. Nasledujúci rok strávil 52 týždňov v 52 zamestnaniach v rôznych kútoch USA.
Matt pracoval ako farmár, zámočník, žurnalista, čašník či kaskadér. Vyskúšal si prácu asistenta učiteľa, policajtov či politika. Mattovi sa podarilo získať prácu fotografa na koncerte popovej hviezdy Jessie J či prácu osobného asistenta známeho britského televízneho moderátora Phillipa Schofielda.

Bez názvu
Foto: www.oneweekjob.com

„Počúvať v maskérni štúdia „This morning“ Schofieldove rozhovory s Holly Willoughby alebo sa učiť, ako vykosťovať ryby po boku špičkového kuchára Hugha Fearnley-Whittingstalla, bolo neskutočné,“ uviedol Matt. Nie všetky zážitky však patrili k tým najlepším. Počas práce čašníka sa mladíkovi podarilo vyliať pohár vina priamo do kabelky zákazníčky, úloha kaskadéra mu tiež nevoňala: „Prvýkrát, keď vás udrú, je to v poriadku. Keď si ale uvedomíte, že sa to počas nacvičovania bojovej scény zopakuje v ten deň ešte 60-krát – na to ja nie som stavaný.“

Aj napriek tomu, že mladík celý projekt označil za fyzicky aj psychicky veľmi náročný, celú skúsenosť hodnotí jednoznačne kladne. Vytýčený cieľ – zistiť, ktorá práca by mu skutočne robila radosť – splnil tiež. „Bol to zaujímavý rok. Skúšal som prácu v rôznych odvetviach. Najviac ma však zaujala tvorba videohier – bola to neuveriteľná skúsenosť,“ uviedol Matt, ktorý už vie, v akom sektore sa chce zamestnať. Po krátkej prestávke, počas ktorej navštívi svoju rodinu a blízkych v Cornwalle, sa chystá pustiť do rozosielania životopisov. Angličan si však uvedomuje, že pre spokojnosť v práci je dôležité aj niečo iné. „Zistil som, že mnoho z týchto zamestnaní závisí aj od toho, ako vychádzate so svojimi spolupracovníkmi. Ak máte s kolegami veľa spoločného, je to okamžite obrovský rozdiel,“ dodal na záver.

www.oneweekjob.com, http://news.uk.msn.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jessie J