Briti budú možno musieť po brexite platiť za vstup do EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Referendum
Foto: SITA/AP, Thinkstock - koláž WbN

LONDÝN 12. septembra (WebNoviny.sk) – Britská ministerka vnútra Amber Ruddová v nedeľu nevylúčila možnosť, že Briti budú musieť po brexite pri návšteve Európskej únie platiť za vstup na jej územie na základne nového vízového opatrenia.

V prvom veľkom rozhovore, ktorý poskytla od svojho júlového nástupu do funkcie, Ruddová povedala, že možno bude potrebné žiadať o povolenie k vstupu na základe nového opatrenia, ktoré zvažuje Európska komisia (EK). Nie je to žiaduce, ale nemožno to vylúčiť, pretože „musíme mať voľné ruky, aby sme dosiahli to najlepšie pri rokovaniach,“ citoval ministerku denník Guardian. Rozhovor poskytla v nedeľu BBC.

Nový model musí byť recipročný

Ministerka nevylúčila ani možnosť britského udeľovania pracovných povolení migrantom z EÚ, informovala BBC. Zopakovala však slová premiérky Theresy Mayovej, že bodový systém favorizovaný stúpencami brexitu pred referendom „jednoducho nefunguje“. „Nový model musí byť recipročný,“ zdôraznila.

Počas kampane pred referendom stúpenci brexitu vyzývali na prijatie bodového systému, aký používa Austrália. Žiadateľov hodnotí na základe ich schopností.

V sobotu denník Guardian informoval o návrhu EK na cestovný informačný a autorizačný systém EÚ, ktorý by sa podobal americkému systému ESTA. Francúzsko a Nemecko návrh podporili.

V americkom systéme sa musia návštevníci z krajín, ktorí nepotrebujú žiadať o víza pri ceste do USA, ešte pred cestou zaregistrovať online a za túto registráciu zaplatiť 14 dolárov. Podľa právnikov by zavedenie podobného systému v EÚ znamenalo, že by sa po brexite vzťahoval aj na britských cestujúcich.

Opozícia je vydesená

Opozičné politické strany Ruddovej vyjadrenie vydesilo. Vodca liberálnych demokratov, Tim Farron, povedal, že prípadná nevyhnutnosť žiadať o povolenie cesty je ďalšia známka toho, že sa okolo brexitu vo vláde dejú veci, o ktorých sa handrkujú jej členovia sami medzi sebou.

Ruddová, ktorá pred britským referendom o členstve v EÚ patrila medzi významných podporovateľov zotrvania v únii, neuviedla v rozhovore žiadne podrobnosti o tom, ako by chcela kontrolovať počty imigrantov z EÚ v Británii a udržať pritom krajine prístup na jednotný trh bloku.

„Moja reakcia na to je, že toto je dvojstranné vyjednávanie. EÚ a eurokomisári zrejme zvažujú možné témy a alternatívy. Budú zvažovať svoje vyjednávanie s nami, podobne ako my zvažujeme vyjednávanie s nimi. Ubezpečím sa, že to, čo dostaneme, bude v najlepšom záujme Británie,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať