Briti sa niekoľkokrát tajne stretli s predstaviteľmi Kremľa, napriek vojne chcú udržiavať otvorený dialóg

Rusko, Kremeľ
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Britskí predstavitelia počas ostatných 18 mesiacov uprostred ruskej agresie voči Ukrajine niekoľkokrát rokovali s kľúčovými predstaviteľmi Kremľa o globálnej bezpečnosti.

Ako referuje web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na britský portál inews.co.uk, tieto tajné stretnutia sa konali napríklad vo Viedni či New Yorku a boli súčasťou londýnskeho zákulisného diplomatického úsilia.

O ukončení vojny nerokovali

Rozhovory s Rusmi sa týkali predovšetkým bezpečnostných otázok, ktoré súviseli so Spojeným kráľovstvom i medzinárodným spoločenstvom, a zahŕňali témy ako nedostatok obilia a jadrová bezpečnosť.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako uviedol nemenovaný britský diplomat, ktorý sa zúčastnil na niektorých z týchto rozhovorov, Británia neviedla aktívne mierové rokovania zamerané na diplomatické ukončenie vojny na Ukrajine.

„Sme v kontakte a veríme, že je veľmi dôležité udržiavať otvorený dialóg počas vojny na Ukrajine… V žiadnom prípade nedelíme krajinu a nerobíme mierové dohody v mene nikoho, ale je nevyhnutné zachovať otvorenú túto kontaktnú líniu,“ povedal.

Stretnutia z nevyhnutnosti

Zástupca britského ministerstva zahraničných vecí webu inews.co.uk potvrdil, že stretnutia s ruskými predstaviteľmi sa uskutočnili, ale len vtedy, keď boli považované za „absolútne nevyhnutné“.

Odmietol taktiež akékoľvek tvrdenia, že tieto diskusie mali slúžiť ako rokovania o ukončení vojny na Ukrajine, pričom takéto tvrdenia označil za „nepravdepodobné a nepresné“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom