BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Poslancovi európskeho parlamentu Ivanovi Štefancovi (KDH) je ľúto, že chaos okolo brexitu v Británii pokračuje.
„Ale je len a len vec Britov, ako sa nakoniec rozhodnú. Nikto ich z EÚ nevyhadzuje, no nebudeme ich ani prosiť, aby za každú cenu ostali,“ napísal na sociálnej sieti v reakcii na utorňajšie hlasovanie britského parlamentu.
Aktualizované: Mayová prehrala hlasovanie o brexite, jej dohoda v parlamente nezískala podporu
Dnes je podľa europoslanca isté len jedno, a to, že každý jeden deň váhania navyše spôsobuje britskej ekonomike nedozerné škody. „Toto ‚otcovia‘ referenda asi veľmi nedomysleli,“ dodal Štefanec.
V politike je úplný chaos
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) v tejto súvislosti zdôraznila, že takáto situácia nastáva vtedy, keď krajina uverí populistom, nezodpovedným politikom a klamárom.
„Už dva roky Británia nerobí nič iné, len sa dohadujú o brexite, národ je rozdelený, v politike je úplný chaos. Navyše tým zaťažili aj všetky ostatné členské štáty Únie. Na takýchto demagógov si treba dať pozor aj pri najbližších eurovoľbách,“ skonštatovala Remišová.
Pre Britov nie je žiaden návrh dobrý a podľa Beňovej nevedia, čo od brexitu očakávajú
Dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov odmietla dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery
Brexit v podobe, v akej ho s predstaviteľmi EÚ vyjednala britská premiérka Theresa Mayová, odmietlo v kľúčovom hlasovaní v Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva 432 poslancov, za hlasovalo iba 202. Podľa britskej BBC ide o najväčšiu porážku akejkoľvek britskej vlády v histórii v parlamentnom hlasovaní.
Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn len niekoľko minút po Mayovej porážke v parlamentom hlasovaní požiadal o hlasovanie o vyslovení nedôvery súčasnej vláde.
Tusk nabáda Britániu na zotrvanie v EÚ, podľa Junckera sa treba pripraviť na rozvod bez dohody
Ako povedal, dolná komora britského parlamentu by mala „zaujať stanovisko k absolútnej nekompetentnosti tejto vlády“. Hlasovanie, ktoré by sa mohlo skončiť aj pádom Mayovej vlády, sa má uskutočniť už v stredu.
Premiérka odchod nezvažuje
Málokto si zatiaľ trúfa odhadovať, čo bude nasledovať po neúspešnom parlamentom hlasovaní o brexite. Rôzne zatiaľ hypotetické scenáre sa pohybujú od odchodu krajiny z Únie bez dohody, cez nové referendum o brexite, až po to, že Mayová na čele vlády skončí a túto situáciu bude musieť doriešiť niekto iný.
Podľa viacerých informácií, ktoré prenikajú do médií od ľudí blízkych Mayovej, premiérka dobrovoľný odchod vôbec nezvažuje a bude sa snažiť na svojom poste udržať stoj čo stoj.
O novom referende o brexite sa Mayová už mnohokrát vyjadrila, že je neprípustné. Hovorí to i napriek tomu, že podľa prieskumov je už prevažná väčšina Britov dlhé mesiace za zotrvanie krajiny v Únii. Mayová však trvá na tom, že Beritánia musí Úniu bezpodmienečne opustiť.