Britská vláda požiadala armádu na vyšetrenie prípadu útoku na Skripaľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľká Británia, armáda
Do anglického Salisbury poslali zhruba 180 členov ozbrojených síl vrátane členov Kráľovskej námornej pechoty a ďalších vojakov, ktorí sú "odborníkmi v chemickom, biologickom, rádiologickom a jadrovom boji". Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. marca (WebNoviny.sk) – Britské úrady v rámci vyšetrovania útoku nervovo paralytickou substanciou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru vyslali na pomoc armádu.

Podľa spravodajského portálu BBC do anglického Salisbury poslali zhruba 180 členov ozbrojených síl vrátane členov Kráľovskej námornej pechoty a ďalších vojakov, ktorí sú „odborníkmi v chemickom, biologickom, rádiologickom a jadrovom boji“.

Zaistili viacero miest a objektov

Metropolitná polícia informovala, že o armádnu výpomoc požiadala protiteroristická jednotka, ktorá potrebuje „z miesta činu odstrániť niekoľko vozidiel a objektov“. Medzi ne patria napríklad sanitky, ktoré sa mohli kontaminovať počas záchrany obetí. Polícia zároveň dodala, že by sa verejnosť nemala znepokojovať, keďže neexistujú dôkazy, ktoré by v súčasnosti naznačovali zdravotné riziko pre širokú verejnosť.

Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome. Obaja sú v nemocnici v kritickom, no stabilizovanom stave. Okrem nich je hospitalizovaný aj policajt Nick Bailey, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku. Ten je už pri vedomí a komunikuje s okolím.

Vyšetrovatelia zahradili v súvislosti s útokom viaceré miesta a objekty v Salisbury vrátane lavičky, na ktorej dvojicu našli, Skripaľov dom, jeho auto či dokonca hroby jeho syna a manželky.

Šlo o cielený pokus o vraždu

Šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley v stredu vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne cielený pokus o vraždu. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley síce nezmienil presný typ použitej substancie, no podľa britského denníka The Guardian sú najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky VX a sarín.

Ani jednu z týchto dvoch látok podľa odborníkov nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. „Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život,“ hovorí jeden z odborníkov, ktorých oslovil The Guardian.

Za otrávenie môže vraj Moskva

Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát,“ cituje denník ďalšieho britského experta.

Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Skripaľ