Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii

Štátna návšteva Karola III. vo Francúzsku
Britský kráľ Karol III. a francúzsky prezident Emmanuel Macron na slávnostnom ceremoniáli pri Víťaznom oblúku. Foto:Yoan Valat, Pool via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Britský kráľ Karol III. s manželkou pricestovali na trojdňovú štátnu návštevu Francúzska, ktorá má zdôrazniť priateľské francúzsko-britské vzťahy.

Zvítanie s francúzskym prezidentom

Panovník s kráľovnou Camillou prileteli do Paríža, kde sa zvítali s prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho manželkou Brigitte. Pri Víťaznom oblúku v centre francúzskej metropoly sa zúčastnili na kráľovskej prehliadke, ktorá zahŕňala francúzskych vojakov, pokladanie vencov na Hrobe neznámeho vojaka a prelety akrobatických tímov Francúzska aj Spojeného kráľovstva.

Páry následne odcestovali do Elyzejského paláca, kde Macron a Karol III. viedli bilaterálne rokovania. Na agende mali témy ako ochrana biodiverzity a klimatická zmena, ruská vojna na Ukrajine či migrácia.

Renovácia katedrály Notre-Dame

Na stredu je tiež naplánovaná štátna večera v Zrkadlovej sieni na zámku vo Versailles. Zúčastní sa na nej viac ako 150 hostí a bude jednou z hlavných udalostí kráľovskej návštevy.

Vo štvrtok sa Karol III. prihovorí francúzskym zákonodarcom v Senáte. Neskôr sa spolu s Macronom pozrú na renováciu požiarom poničenej katedrály Notre-Dame a zúčastnia sa aj na recepcii pre britských a francúzskych obchodných lídrov venovanej financovaniu projektov súvisiacich s biodiverzitou a klímou.

Preloženie štátnej návštevy

Štátnu návštevu kráľ zakončí v piatok v Bordeaux, ktoré je domovom veľkej britskej komunity. Tiež sa stretne so záchranármi a komunitami, ktoré vlani postihli lesné požiare v oblasti.

Na programe má tiež návštevu Forêt Experimentale – projektu experimentálneho lesa, určeného na monitorovanie vplyvu klímy na mestské lesy, ako aj vinohradu, ktorý je priekopníkom trvalo udržateľného prístupu k výrobe vína. Karol III. mal návštevu Francúzska absolvovať už v marci, ale preložili ju pre rozsiahle demonštrácie proti Macronovej dôchodkovej reforme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brigitte MacronováEmmanuel MacronKráľ Karol III.Kráľovná Camilla