Brusel odporúča Slovensku už v tomto roku prijať potrebné rozpočtové opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, ekonomika
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko by sa malo zamerať na dodržanie rozpočtového cieľa v budúcom roku, ale zároveň by malo myslieť aj na dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Konštatuje to Európska komisia vo svojich jarných odporúčaniach pre Slovensko v rámci európskeho semestra. Hoci sa Slovensku podľa komisie podarí v tomto aj budúcom roku dodržať dlhové pravidlo, od roku 2019 by krajina mala prijať potrebné opatrenia, aby sa dosiahol súlad s ustanoveniami Paktu stability a rastu.

Zastropovanie dôchodkového veku

Samostatnou kapitolou slovenských verejných financií je však dlhodobá udržateľnosť. Komisia upriamuje pozornosť najmä na ústavné zastropovanie dôchodkového veku z marca tohto roka, ktoré zrušilo jeho automatické naviazanie na strednú dĺžku života.

Brusel pripomína prepočty Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej vďaka tomuto kroku v dlhodobom horizonte stúpnu výdavky verejných financií. „Tým výrazne stúpnu riziká v oblasti udržateľnosti. Doteraz neboli predložené žiadne vyrovnávacie opatrenia a nevypočítal sa vplyv na príjem v starobe a na chudobu,“ konštatuje v odporúčaniach Európska komisia.

Rezervy v efektívnosti výberu daní

V oblasti rozpočtu Brusel naďalej na Slovensku vníma rezervy aj v oblasti efektívnosti výberu daní. Vychádza z údajov, podľa ktorých bola v krajine medzera vo výbere dane z pridanej hodnoty v roku 2016 v porovnaní s priemerom Európskej únie viac ako dvojnásobná.

„Hoci sa očakáva, že opatrenia plánované v rámci tretieho akčného plánu prinesú pozitívne výsledky, niektoré z nich sa ešte nezrealizovali,“ uvádza komisia s tým, že zavedenie elektronických daňových priznaní pravdepodobne zníži administratívnu záťaž daňovníkov, ale ak sa nezrealizujú všetky plánované opatrenia, mohlo by to ohroziť celkový účinok.

Komisia opakovane pripomína Slovensku tiež nevyužitý potenciál tvorby rozpočtových príjmov cez environmentálne a majetkové dane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia