Gruzínski zákonodarcovia sa pustili do pästného súboja! Poslanec vládnej strany Gruzínsky sen práve hovoril v parlamente o návrhu zákona o „zahraničných agentoch“, keď sa k nemu nečakane priblížil jeho opozičný kolega a udrel ho päsťou do tváre.
V gruzínskom parlamente sa rozpútalo peklo po tom, čo Európska únia vyzvala kaukazskú krajinu, aby stiahla kontroverzný návrh zákona o „zahraničných agentoch”, informuje spravodajský portál Politico.
Napätá situácia v Gruzínsku
Podľa portálu je situácia v Gruzínsku už niekoľko dní mimoriadne napätá. Zámerom gruzínskej vlády je totiž oprášiť návrh zákona, ktorý by vyžadoval od organizácií prijímajúcich peniaze zo zahraničia, aby sa registrovali ako zahraniční agenti. Politici vládnucej strany Gruzínsky sen tvrdia, že cieľom zákona je transparentnosť, naopak odporcovia zákona ho prirovnávajú k podobnej norme v Rusku.
Kvôli plánovanému návrhu zákona, ktoré gruzínske média označujú aj ako „ruský zákon”, sa pred budovou tamojšieho parlamentu organizovali v pondelok (15.4.) demonštrácie. Pravdepodobne pre vzniknutú napätú situáciu došlo počas poslaneckej rozpravy k fyzickému napadnutiu jedného z najvyššie postavených politikov.
Líder parlamentnej väčšiny vládnej strany Gruzínsky sen Mamuka Mdinaradze mal práve prejav o novom zákone, keď k rečníckemu pultu pribehol opozičný poslanec Aleko Elisashvili a udrel ho päsťou do tváre. Do potýčky sa následne zapojili aj ďalší poslanci až vznikla z toho hromadná bitka medzi vládnymi a opozičnými politikmi. V rokovacej sále vypukol chaos a bol prerušený priamy prenos zo zasadnutia. Celý incident a bitku v gruzínskom parlamente si pozrite vo videu:
Demonštrácie proti zákonu
Niekoľko stoviek ľudí sa v pondelok (15.4.) zhromaždilo pred gruzínskym parlamentom na protest proti plánom vlády obmedziť mimovládne organizácie financované zo zahraničia.
Podľa návrhu by museli všetky mimovládne organizácie, ktoré získavajú viac ako 20 percent svojich financií zo zahraničia, podávať každoročne vyhlásenie. Podobná legislatíva platí v Rusku, pričom tam sa používa najmä na umlčiavanie disentu.
Návrh zákona kritizovali európske krajiny a Spojené štáty. Európska únia, ktorá vlani v decembri udelila Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny na vstup do EÚ, uviedla, že tento krok je nezlučiteľný s hodnotami eurobloku.
Vládna strana Gruzínsky sen tvrdí, že legislatíva je potrebná na boj proti „pseudoliberálnym hodnotám“, ktoré prinášajú cudzinci, a na podporu transparentnosti. Kritici vládu obviňujú, že sa snaží oslabiť v krajine tzv. prozápadné sily.