Budaj pomohol Coloradu k víťazstvu aj jednou asistenciou

Budaj

NEW YORK 5. januára (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Peter Budaj vychytal v utorňajšom zápase zámorskej NHL Coloradu víťazstvo 4:3 po predĺžení nad Buffalom. Dvadsaťosemročného Banskobystričana po stretnutí vyhlásili za tretiu hviezdu duelu. Budaj si navyše vo svojom 217. súboji v NHL pripísal aj siedmu asistenciu, keď po úspešnom zákroku pred bránkou sa uňho začala akcia, na konci ktorej sa strelecky presadil Winnik. Gólman Colorada nastúpil v tejto sezóne dvadsiatykrát, pripísal si desiaty víťazný zápas. Prezentoval sa pri tom 37 úspešnými zákrokmi. V drese Buffala odohral vyše 24 minút obranca Andrej Sekera, svojho reprezentačného kolegu ohrozil jednou strelou. Sabres mohli aj vyhrať, v riadnom hracom čase za stavu 3:3 však pomohol ich útočník Tyler Ennis slovenskému gólmanovi a hokejkou zastavil puk na bránkovej čiare po strele spoluhráča Luka Adama. „Snažil som sa iba vykrývať priestor pred bránkou. Puk sa zrazu nečakane objavil na mojej hokejke, po Lukovej strele som si myslel, že ide do odkrytej časti bránky. Bola to neuveriteľná smola,“ povedal po stretnutí pre nhl.com Ennis.

Tretí zápas v NHL v kariére odohral Tomáš Tatar, ktorého Detroit vyhral v Edmontone 5:3. Talentovaný krídelník odkorčuľoval takmer 13 minút a pripísal si dva strelecké pokusy. Red Wings viedli v Edmontone 3:1, domáci ešte dokázali v tretej tretine vyrovnať, favorit si však napokon odviezol dva body. Detroit sa bodovo dotiahol na doterajšieho lídra NHL z Vancouveru, oba tímy majú na svojom konte po 55 bodov. Dvoma gólmi, vrátane víťazného, sa v zápase prezentoval Todd Bertuzzi.

Iba jeden gól videli diváci vo Washingtone, Martin St. Louis v predĺžení rozhodol o chudobnom víťazstve Tampy Bay 1:0. V drese Lightnings zažil úspešnú premiéru po výmene z New York Islanders brankár Dwayne Roloson. Štyridsaťjedenročný gólman kryl 34 striel Alexandra Ovečkina a spol. Capitals prvýkrát vo svojej histórii prehrali 0:1 po predĺžení. „Roloson mal niekoľko neuveriteľných zákrokov,“ krútil hlavou po stretnutí podľa AP Ovečkin, ktorý v posledných 23 zápasoch strelil iba 4 góly. „Blesky“ vyhrali deväť z ostatných jedenástich zápasov a bodovo sa dotiahli na najlepšie tímy na Východe Pittsburgh a Philadelphiu. Všetky tri mužstvá majú po 53 bodov. „Bol to skvelý duel, atmosférou mi pripomínal play-off. Vždy sa mi lepšie hrá proti mužstvám z popredných miest tabuľky. Vybičuje ma to k lepšiemu výkonu,“ priznal po stretnutí Roloson.

Premiérový gól v NHL z hokejky obrancu Claytona Stonera rozhodol o víťazstve Minnesoty nad nevýrazným New Jersey. Wild stačilo na výhru 2:1 iba osemnásť striel, ich brankár Jose Theodore mal 21 úspešných zákrokov. Devils z ostatných pätnástich zápasov prehrali trinásť a nepomohla im ani trénerská výmena.

Výsledky utorňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New Jersey – Minnesota 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 24. Kovaľčuk (Zajac, Palmieri) – 12. Clutterbuck, 42. Stoner (Havlát, Bouchard).

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:18, brankári: Hedberg – Theodore. Diváci: 13 257.

Washington – Tampa Bay 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)

Gól: 63. St. Louis (Lecavalier, Kubina).

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Hendricks – Downie obaja na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:38, brankári: Varlamov – Roloson. Diváci: 18 398.

Colorado – Buffalo 4:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 1:2 – 1:0)

Góly: 15. Winnik (Galiardi, BUDAJ), 17. O´Reilly (Winnik), 47. Duchene (Fleischmann, Hejduk), 65. Jones (Fleischmann, Wilson) – 15. Vanek (Stafford, Connolly), 45. J. Hecht (Pominville, Vanek), 46. Montador (Stafford).

Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 34:40, brankári: BUDAJ – Miller. Diváci: 12 548.

Phoenix – Columbus 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Góly: 27. Upshall (Belanger, Doan), 30. Lepisto (Hanzal, Vrbata), 52. Doan (Yandle, Belanger), 53. Fiddler (Aucoin, Pyatt) – 32. Umberger (Nash, Brassard), 48. Voráček (Brassard, Ťutin).

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:28, brankári: Bryzgalov – Garon. Diváci: 8222.

Edmonton – Detroit 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)

Góly: 12. Brule (Reddox, Omark), 45. Peckham (Gagner, Hemský), 52. Gagner (Hemský) – 4. Zetterberg (Lidström, Miller), 27. Bertuzzi (Hudler, Filppula), 31. Draper (Helm, Rafalski), 58. Bertuzzi (Kronwall, Filppula), 58. Helm (Abdelkader, Lidström).

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:37, brankári: Chabibulin – Osgood. Diváci: 16 839.