Súboj medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) o podobu opatrení proti pandémii koronavírusu nemá víťaza. Neukázal ho ani prieskum agentúry AKO. Nezachytil totiž konflikt obidvoch politikov, ktorý sa rozhorel v nedeľu 11. októbra. Údaje do prieskumu sa zbierali medzi 1. a 9. októbrom.
V prieskume AKO pre Hospodárske noviny vládne hnutie OĽaNO kleslo na druhé miesto s 15,3 percentami. V tesnom závese za ním je koaličná SaS s podporou 13,4 percenta. Podľa vyjadrenia sociológa Pavla Haulíka pre portál SITA.sk preferenčne silnejší vyjde zo súboja ten, „kto bude mať pevnejšie nervy a dlhšiu výdrž“.
V SaS sa rebel proti Sulíkovi nenašiel. Poslanci stoja za šéfom strany
Haulík si myslí, že lepšiu východiskovú pozíciu má šéf SaS Sulík, pretože postoje značnej časti verejnosti sú skôr orientované proti prísnym karanténnym opatreniam. Podľa sociológa tie presadzuje, a z hľadiska svojej funkcie aj musí presadzovať, premiér Matovič.
Za dôležité Haulík považuje, ako dlho bude pandémia trvať. Myslí si, že silnejšiu motiváciu má Matovič, ale momentálne má v rukách slabšie karty, pretože musí robiť kroky, ktoré nie sú celkom populárne.
„Ktokoľvek by bol na jeho mieste, musel by robiť podobné kroky. Už to nie je situácia ako v prvej vlne, kedy verejnosť opatrenia vlády prijímala ako nevyhnutnosť,“ zhodnotil. Podľa Haulíka nezanedbateľná časť verejnosti teraz posudzuje prijímané kroky tak, že poškodzujú fungovanie krajiny.
Sociológ Václav Hřích z agentúry AKO nevie, či aktuálny konflikt preferenčne posilní Matoviča alebo Sulíka. „Ľudia nemajú radi vnútorné konflikty. Mohlo by to ublížiť obidvom,“ mienil Hřích. Poukázal na iné prieskumy o tom, ako vláda reaguje na druhú vlnu pandémie, a tie podľa Hřícha sú „pol na pol“.
Reálnu silu má premiér, hovorí Hřích
Silnejúca popularita SaS a slabnúce OĽaNO môžu ovplyvniť dianie v koalícii. Hřích však upozornil, že aj keby bolo hnutie OĽaNO preferenčne slabšie, stále bude mať premiér Matovič reálnu silu danú vo voľbách a môže sa o ňu oprieť. Iná situácia by podľa Hřícha nastala, keby boli voľby o rok či o pol roka.
Vtedy by bol tlak na premiéra a koalíciu silnejší. „Teraz ide len o odraz aktuálnych nálad spoločnosti v súvislosti s pandémiou,“ komentoval Hřích. Pripomenul, že SaS aj OĽaNO vedľa seba fungujú dlhé roky. „Kým ešte neboli nové strany, tak SaS bývala preferenčne o niečo silnejšia. Je to ako keby len návrat k dlhodobému trendu,“ doplnil.
Haulík nevidí zohratý celok
Sociológ Haulík interpretuje posuny v popularite strán koalície tak, že „nefunguje ako zohratý celok“, v ktorom nie je komunikácia na úrovni rovnocenných partnerov. Nevylúčil, že zhoršujúca sa pandémia koronavírusu prinesie ďalšie nezhody.
Podľa Haulíka vládne zoskupenie nie je štandardnou koalíciou, ale koalíciou jednotlivcov. „Oni nie vždy reprezentujú ucelený politický prúd. Sú to skôr postoje a hodnoty, ktoré obhajujú jednotlivé strany koalície ako ad hoc záležitosti,“ doplnil.
Je potrebné nájsť kompromis a dohodu, reaguje Remišová na konflikt Matoviča so Sulíkom
Haulík pripustil, že niekto môže z koalície časom odísť, ak bude tlak premiéra pokračovať. Predpokladá, že situácia by sa však podstatne nezmenila, lebo koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu. Podľa neho alternatíva nie je ani mimo tejto koalície.
Muselo by jedine dôjsť k preskupeniu medzi subjektami koalície a opozície. „Nevylučujem to po istom čase, keď sa hrany obrúsia, pretože pandémia prekrýva všetko, čo v minulosti fungovalo ako priestor na získavanie politických bodov,“ dodal Haulík.
Šéf klubu OĽaNO odmieta vplyv prieskumov na koalíciu
Premiér Matovič aj dnes pokračoval v konflikte so Sulíkom na sociálnej sieti. Vyjadril obavu, že k presvedčeným „antirúškarom“ od Kotlebu sa pridá podstatná časť „Sulíkovými bludmi oklamaných ľudí“ a nakoniec nepomôžu ani od dnes platné ochranné opatrenia. Sulík zatiaľ pokračujúce slovné útoky premiéra nekomentuje.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš hovorí, že prieskumy verejnej mienky nemajú vplyv na fungovanie koalície, ani na prijímanie nevyhnutých opatrení na ochranu životov, zdravia a ekonomiky. Podľa Šipoša je OĽaNO lídrom v boji s koronou a s tým prichádza aj prijímanie nepopulárnych opatrení. „Zároveň sa tu rozmohla skupina ľudí, ktorá spochybňuje nielen rozhodnutia odborníkov, ale aj samotnú existenciu koronavírusu a prijímaných opatrení,“ povedal pre Webnoviny.sk.
Sulík kritizuje veľkú moc hlavného hygienika, zbankrotujú možno tisícky prevádzkovateľov
Poslanec klubu SaS Ondrej Dostál povedal, že by bol rád, keby zmeny v preferenciách nemali dopad na vzťahy vo vládnej koalícii. Podľa neho SaS presadzuje veci, ktoré považuje za dôležité a zdá sa, že to nejakú časť ľudí oslovuje. „Som pri tom, kedy sa rodia aj nejaké postoje a viem, že sa to nerobí s úmyslom, že nás za to niekto potľapká po pleci,“ uviedol Dostál.
Zdôraznil, že najdôležitejšia priorita je ochrana zdravia a nikto zo SaS nosenie rúšok a ďalšie opatrenia nespochybňuje. „Len je potrebné prihliadať aj na ekonomické dopady a ako sa opatrenia premietnu na podnikateľské subjekty a zamestnancov zatvorených prevádzok,“ dodal Dostál.
Pellegrini by vyhral, ale čo ďalej
Na pozadí vnútrokoaličných sporov narástla popularita opozičného Hlasu-SD Petra Pellegriniho. V prieskume AKO dosiahla len v septembri zaregistrovaná strana podporu 18,8 percenta opýtaných, čo bolo najviac zo všetkých strán. Pellegrini ako potenciálny víťaz volieb by mal zrejme veľký problém vytvoriť vládu.
Sociológ Hřích prízvukuje, že do volieb je ďaleko. Ak by sa však vychádzalo z aktuálnych preferencií a Pellegrini by rokoval o novej vláde, podľa Hřícha by museli vzniknúť „komplikované až nepredstaviteľné kombinácie“.