Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa pre nezaočkovaných sprísnia, nepustia ich ani do nákupného centra

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 16. novembra 18:31

Koronavírus na Slovensku nabral na sile, pribúdajú obete, infikovaní a nemocnice pre vysoký počet pacientov bijú na poplach.

Vláda sa preto chystá vo štvrtok schváliť sprísnenie protipandemických opatrení. V súvislosti s tým sa v čiernych okresoch zatvoria hotely a penzióny. „Najbližšie tri týždne potrebujeme výrazne sprísniť, aby sa situácia v nemocniciach stabilizovala,“ povedal premiér Eduard Heger na utorňajšej tlačovej konferencii.

Práca iba v režime OTP

Opatrenia navrhlo konzílium odborníkov a ako povedal Heger, vláda s nimi súhlasí. Dodal tiež, že najbližšie tri týždne treba situáciu sprísniť, nakoľko si prajeme „pekné Vianoce, ktoré budú stabilné”.

Viac o téme: Koronavírus

V rámci sprísnenia opatrení sa navrhuje tiež umožniť práca iba v režime OTP, teda pre ľudí, ktorí sú proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní, majú negatívny test na prítomnosť koronavírusovej infekcie alebo ochorenie prekonali pred najviac 180 dňami.

Očkovanie je kľúčové

Návšteva nákupných centier a neesenciálnych obchodov bude len pre očkovaných a prekonaných. Takisto aj hromadné podujatia, wellness či akvaparky.

Rovnaký režim bude platiť aj pre športové podujatia s výnimkou profesionálnych, kde bude fungovať OTP režim. „Toto sú opatrenia na tri týždne, aby sme skrotili pandémiu,“ uviedol Heger s tým, že vo štvrtok sa zíde vláda, aby ich schválila.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poďakoval zdravotníkom za ich nasadenie, rovnako ako aj členom konzília odborníkov za ich prácu. Ocenil tiež, že premiér Heger názory odborníkov počúva a akceptuje. Lengvarský označil za kľúčové, aby sa ľudia nechali zaočkovať.

Dodal tiež, že žiadny iný nástroj na zvládnutie pandémie zatiaľ nemáme. Vyzval preto občanov Slovenska, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, aby tak urobili s cieľom dosiahnuť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, voľnejší život, ako aj porážku pandémie COVID-19.

Heger v tejto súvislosti uviedol, že sa majú posilniť kapacity v očkovacích centrách a tiež vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať, ak tak ešte neurobili. Podľa jeho slov, keď sa situácia zastabilizuje, vláda plánuje opatrenia pre zaočkovaných uvoľniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Vláda SR