V informačnom priestore opäť dominuje téma migrácie, informovala o tom Európska komisia (EK), ktorá sa zamerala na časté mýty o migrácii. Medzi diskutované témy patrí napríklad migračná politika EÚ a jej postoj k utečencom z Ukrajiny oproti odídencom z iných krajín, ochrana hraníc alebo vplyv migrácie na hospodárstvo. EK o tom informuje na svojej domovskej stránke.
Len 8,5 percenta migrantov
EK vyvrátila napríklad mýtus o tom, že EÚ púšťa do štátov Únie viac migrantov ako kedykoľvek predtým, a že ich tu bude čoskoro viac ako Európanov. EK vysvetlila, že európske migračné štatistiky dokazujú, že ľudia, ktorí žijú v EÚ, ale v EÚ sa nenarodili, predstavujú 8,5 percenta z jej celkového obyvateľstva, pričom podiel utečencov v roku 2022 bol 1,5 percenta v porovnaní s jej celkovým počtom obyvateľov.
Premiér Morawiecki nesúhlasí s príchodom migrantov do Poľska, v Bruseli predloží plán na zabezpečenie hraníc
„To je menej ako vo väčšine krajín, radiacich sa medzi takzvané krajiny s vysokými príjmami. To znamená, že v porovnaní s ostatnými západnými krajinami (ako napríklad USA, či Spojené kráľovstvo), nemá Európa neúmerne vysoký podiel migrantov,“ vysvetlila komisia.
Prispievajú do spoločnej ekonomiky
EK upozornila na tvrdenie, že migranti zaťažujú našu ekonomiku a vysvetlila, že migranti, naopak, do spoločnej ekonomiky prispievajú. Ako vysvetlila, dobre nastavená migračná politika podporuje ekonomický rast a obohacuje spoločnosť.
„Rovnako ako iní obyvatelia EÚ, migranti s právom pracovať prispievajú do ekonomiky a sociálneho systému krajiny, v ktorej žijú,“ doplnila komisia.
Dočasná pomoc
EK vyvrátila aj tvrdenie, že Ukrajinci majú v niektorých krajinách EÚ viac výhod ako domáci obyvatelia a vysvetlila, že poskytnutie základnej podpory neznamená, že majú automaticky nárok na sociálne výhody občanov danej krajiny.
„Ide o dočasnú pomoc, ktorá im umožňuje prekonať krízovú situáciu a začať nový život,“ doplnila komisia.
Lotyšský migračný úrad vyzve tisícky ruských občanov, aby opustili krajinu. Musia tak urobiť do troch mesiacov
Komisia ďalej uviedla, že nie pravdou ani to, že EÚ nechráni svoje vonkajšie hranice a necháva členské štáty napospas migrácii.
„EÚ podporuje bezpečné a spravodlivé riadenie hraníc a pomáha členským štátom so zvládaním migrácie,“ uviedla EK a ubezpečila, že hranice EÚ sú dobre chránené a inštitúcie pracujú na zvládaní migrácie.