Dvanásť rokov trvajúci vojnový konflikt, bezprecedentná hospodárska kríza, prehlbujúca sa chudoba a ničivé zemetrasenia spôsobujú, že milióny detí v Sýrii sú vystavené podvýžive.
Konflikt v Sýrii trvá už 12 rokov. V niekoľkých oblastiach, najmä na severozápade, boje stále pretrvávajú. V týchto častiach sú práva detí závažným spôsobom porušované. Od začiatku konfliktu bolo v Sýrii podľa údajov OSN zabitých alebo zranených takmer 13 000 detí. Deti, ktoré tu žijú, sú v neustálom strese z útokov, vysídľovania a narastá počet tých, ktoré trpia podvýživou.
Podľa odhadov je v Sýrii zakrpatených viac ako 609 900 detí mladších ako päť rokov. Zakrpatenie je výsledkom chronickej podvýživy a spôsobuje deťom nezvratné fyzické a duševné poškodenie. To negatívne ovplyvňuje ich schopnosť učiť sa a uplatnenie na trhu práce v dospelosti.
Narastá aj počet detí s akútnou podvýživou. Počet detí vo veku 6 – 59 mesiacov trpiacich ťažkou akútnou podvýživou sa od roku 2021 do roku 2022 zvýšil o 48 percent. Keď ňou trpia deti, oslabuje sa ich imunitný systém a je u nich jedenásťkrát väčšia pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s deťmi, ktoré prijímajú vyváženú stravu.
Takmer 90 percent ľudí v Sýrii žije v chudobe. S vysokými cenami a nedostatočnými príjmami majú rodiny problém vyžiť. Ich každodenný život výrazne ovplyvňujú aj vysoké ceny energií a nedostatok pohonných hmôt. Mnohé rodiny sú nútené uchýliť sa k zúfalým riešeniam svojej situácie, vrátane detských manželstiev, detskej práce, hladovania či vysokého zadĺženia. To nepriaznivo ovplyvňuje deti a ohrozuje ich fyzické a duševné zdravie, a tiež bezpečnosť.
V roku 2023, ešte pred devastačnými zemetraseniami, ktoré zasiahli Sýriu 6. februára 2023, potrebovalo viac ako 3,75 milióna detí nutričnú pomoc a 7 miliónov detí urgentnú humanitárnu pomoc.
„Po rokoch konfliktov a dvoch katastrofálnych zemetraseniach visí budúcnosť miliónov detí na vlásku,” povedala regionálna riaditeľka UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku Adele Khodr. Dodáva: „Je našou kolektívnou zodpovednosťou prisľúbiť deťom, že ich životy a budúcnosť sú našou prioritou.”
Zemetrasenia zničili rodinné domy a mnoho rodín, ktorých domy ostali stáť, sa bojí vrátiť domov, pretože otrasy pokračovali niekoľko dní. Deti a rodiny sú teraz vysídlené a žijú v stiesnených podmienkach v dočasných prístreškoch a táboroch.
Pred zemetrasením potrebovalo 6,81 milióna detí v Sýrii základné zdravotnícke služby. Polovica systému primárnej zdravotnej starostlivosti nefungovala, kvôli čomu rodiny odkladali lekárske prehliadky, a tie, ktoré si to mohli dovoliť, podnikali dlhé cesty za lepšou zdravotnou starostlivosťou. Odhaduje sa, že v Sýrii pôsobí len 20 000 lekárov. Nedávne prepuknutie cholery a zemetrasenia vytvorili ďalší tlak na už aj tak kolabujúce zdravotníctvo. Očakáva sa, že v roku 2023 sa preto prístup k zdravotníckym službám ešte zhorší.
„Musíme reagovať na potreby detí v Sýrii a podporovať ľudí a systémy, ktoré ich zabezpečujú,” povedala Khodr.
UNICEF v celej Sýrii investuje do včasného odhalenia podvýživy a spolupracuje s partnermi na poskytovaní zdravotníckych služieb pre deti, ktoré trpia akútnou podvýživou. Zabezpečuje aj služby preventívnej výživy vrátane doplnkov s mikroživinami, monitorovanie rastu a poradenstvo v oblasti dojčenia a vyváženej stravy. UNICEF tiež poskytuje základné zdravotnícke zásoby a zabezpečuje prístup k pitnej vode a hygienickým potrebám.
Už pred zemetrasením bola situácia v Sýrii naliehavá. Na jej riešenie vydal UNICEF výzvu v rámci Humanitarian Action for Children 2023, no riešenie krízy ostalo výrazne podfinancované, keďže bol zozbieraný len zlomok z potrebných 328,5 milióna dolárov. Na poskytnutie humanitárnej pomoci pre 5,4 milióna ľudí (vrátane 2,6 milóna detí) zasiahnutých zemetrasením je naďalej potrebná finančná pomoc vo výške 172,7 milióna dolárov.
Informačný servis