Budúcoročný rozpočet pre mestá a obce nezohľadňuje viaceré dôležité vplyvy, namietajú primátori

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rozpočet pre mestá a obce na rok 2022 nezohľadňuje zmenu podmienok, ktorá v samospráve nastala. Pre agentúru SITA to uviedla výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska (ÚMS) Jana Červenáková.

Rozpočet, ktorý na budúci rok schválila vláda, podľa nej nezohľadňuje viaceré vplyvy, ako je inflácia, zvyšovanie ceny energií, riešenie vplyvu epidémie, potrebu opatrení na riešenie klimatickej krízy či vplyv demografických zmien, ktoré ovplyvňujú rozpočty jednotlivých miest.

Výrazné podfinancovanie

ÚMS tvrdí, že samospráva je na Slovensku dlhodobo výrazne podfinancovaná.

Odmietame ničím nepodložené názory o dostatku zdrojov a musíme konštatovať, že centrálna vláda nie je ochotná rešpektovať nielen realitu, ale ani napríklad článok 9 Európskej charty miestnej samosprávy, ktorý hovorí o primeranosti zdrojov,“ povedala pre agentúru SITA Červenáková.

Koniec rebríčka

Slovensko sa podľa nej radí na koniec rebríčka štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v oblasti vlastných zdrojov, ale aj v oblasti rozsahu verejných investícií miestnej a regionálnej samosprávy.

Výsledkom je prehlbujúci sa modernizačný dlh a rastúca nespokojnosť občanov s poskytovanými službami.

Potrebujú viac

ÚMS preto schválený štátny rozpočet vníma ako nástroj, ktorý nielen neumožní mestám odstraňovať modernizačný dlh a poskytovať občanom kvalitnejšie služby, ale navyše poskytne vláde priestor neprimeraným spôsobom zasahovať do rozhodovania orgánov miest.

Podľa Červenákovej by mestá a obce potrebovali o približne 2 miliardy eur ročne viac, aby dosiahli aspoň priemer výdavkov samospráv v Európskej únii.

Otvorenie diskusie

ÚMS zdôrazňuje, že sa od nástupu novej vlády usiluje otvoriť diskusiu nielen o celkovom objeme peňazí pre územnú samosprávu, ale aj o spôsobe vyrovnávania zdrojov a záťaží obcí a regiónov.

Bohužiaľ, doteraz bezvýsledne. Rovnako tak požiadavky ÚMS na výraznejší vplyv miest, obcí a regiónov na európske zdroje boli rešpektované iba v minimálnej miere,“ dodala Červenáková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Červenáková
Firmy a inštitúcie Európska úniaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojÚnia miest Slovenska