BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Predseda strany Most-Híd Béla Bugár nevylúčil prípadnú povolebnú spoluprácu s lídrom súčasnej koalície Smerom-SD. V relácii TV Markíza Na telo povedal, že sa poučil zo situácie spred rokov, keď sa súčasná opozícia dušovala, že nikdy nepôjde do vlády s ĽS-HZDS. „Ak všetci teraz povieme, že so Smerom nikdy, Smer vyhrá voľby, ak vyhrá – zatiaľ to vyzerá tak – no a my budeme tí, ktorí ho dotlačíme povedzme k spojenectvu so SNS, ak sa SNS dostane do vlády,“ kalkuluje Bugár. O situácii, ktorá môže nastať po budúcoročných voľbách do Národnej rady SR, už Bugár diskutoval aj s predsedom strany Sloboda a solidarita (SaS) Richardom Sulíkom. „Hovoril som mu, že môže nastať situácia, ktorá bude pekelná pre nás všetkých, pre celú opozíciu,“ naznačil Bugár. Sulík dnes v Markíze prípadné spojenectvo SaS so Smerom rázne odmietol.
Ak sa po voľbách naskytne situácia, že by mal Most-Híd zostavovať vládu s SDKÚ-DS, urobí tak bez váhania, ubezpečil Bugár. Prípadné spojenectvo so stranou Roberta Fica odôvodňuje Bugár politickou zodpovednosťou, treba sa vraj spýtať, čo je lepšie pre stranu a čo pre štát. „Pre stranu je lepšie, hlavne ešte ak je malá, aby sa vyprofilovala v opozícii, lebo s veľkou stranou byť v jednej vládnej koalícii, tak to môže poškodiť tú malú stranu. Ale pre štát si nemyslím, že je lepšou alternatívou dotlačiť Smer k tomu, aby poprípade vytvoril vládu, ja neviem, možno so SNS,“ vysvetľuje Bugár. Napriek svojim vyjadreniam šéf novovzniknutej strany Most-Híd prízvukuje, že aktivity Smeru vníma kriticky. „Veľmi kriticky vnímame tie posledné rozhodnutia, napríklad aj to, ako v úvodzovkách oslavovali 20. výročie 89-teho roku,“ konštatoval Bugár.
Strana Most-Híd nebola najväčším súperom SMK, tvrdí Csáky
Výsledok, s akým skončila vo voľbách do vyšších územných celkov Strana maďarskej koalície (SMK), bol ovplyvnený podľa predsedu strany Pála Csákyho aj odchodom niektorých členov do strany Most-Híd Bélu Bugára. Strana založená odídencami z SMK však nebola podľa neho najväčším súperom v týchto voľbách, ale skôr nezáujem voličov. „Celkovo sa mierne znížil potenciál SMK na regionálnej úrovni. Je to dané jednak tým, že občania si nie celkom uvedomujú dôležitosť regionálnych volieb,“ povedal dnes na tlačovej besede Csáky.
Podľa lídra SMK Bugárov Most-Híd nedosiahol žiadny pozoruhodný výsledok v týchto voľbách. „Dosiahli jednu vec. Zneistili niektorých ľudí a škodili maďarskej komunite,“ zhodnotil Csáky, podľa ktorého boli hlasy pre Most-Híd zbytočne vyhodené. Pod výsledok SMK sa podľa neho podpísalo aj vytvorenie nevhodných, neorganických a nepolitických koalícií, namierených proti SMK. „Boli motivované jedine národnostným motívom,“ povedal Csáky, ktorý odmieta, že jeho strana robí politiku len na národnostnej príslušnosti. Podľa neho je takéto vytváranie koalícií škodlivé a „nie celkom demokratické zo strany národnej väčšiny“. Dodal, že keby sa politici z SDKÚ-DS a KDH trochu skôr zobudili v Nitrianskom kraji a urobili tam spolu s SMK koalíciu, tak tam mohli uspieť podobne ako v Bratislavskom. „Myslím si, že by to viac slúžilo ku cti aj poslancom a politikom SDKÚ a KDH v Nitrianskom kraji ako tento kočkopes, ktorý tam teraz znova vznikol,“ zhodnotil Csáky.
Csáky považuje za slušný výsledok to, že v piatich krajoch má SMK 40 poslancov. „Je to zhruba 10 až 11 percent všetkých poslancov v samosprávnych krajoch, takže je to slušný výsledok,“ hodnotil Csáky, podľa ktorého boli voľby pekným politickým zápasom.
SMK má v Bratislavskom samosprávnom kraji piatich poslancov a kandidát na predsedu Pavol Frešo z SDKÚ-DS, ktorého podporujú, postúpil do druhého kola. „Teší nás, že náš spoločný kandidát, pán Frešo dosiahol pekný úspech,“ povedal Csáky, ktorý Frešovi odkázal cez média, že aj v ďalšom kole volieb urobí SMK všetko pre to, aby sa ním stal. „Teší nás aj to, že naša politicky organická koalícia v Bratislavskom kraji získala väčšinu. Je to dobrý politický signál aj odkaz pred ďalšími voľbami v SR,“ skonštatoval Csáky.
Šéf SMK tvrdí, že ho príjemne prekvapil výsledok v Trnavskom kraji, hlavne v okrese Dunajská streda, odkiaľ sa dostali do krajského parlamentu všetci kandidáti strany. Csáky verí, že v rámci Trnavského kraja bude naďalej fungovať spolupráca so staronovým županom Tiborom Mikušom. V Nitrianskom kraji sa podľa Csákyho podarilo stabilizovať situáciu. V Banskobystrickom kraji má SMK podľa Csákyho šancu na pokračovanie ich politiky. „Uvidíme, ako sa ďalej vyvinie situácia, ale boli by sme radi, keby južné okresy Banskobystrického kraja sa tiež mohli zapojiť do rôznych procesov,“ povedal. Csáky skonštatoval, že v Košickom kraji museli skonštatovať zníženie voličského potenciálu, a to nemôže ostať bez odozvy. „Dnes ráno som vyzval krajského predsedu (Zoltána Erdélyia – pozn. SITA), ktorý má dlhodobé zdravotné problémy, aby ponúkol svoju funkciu. A musíme reorganizovať celý Košický kraj tak, aby sme tam znovu získali ten voličský potenciál, ktorý sme tam mali,“ vysvetlil. V Košickom kraji použili podľa Csákyho v kampani najmenej moderných prvkov a boli tam najmenej organizovaní. Podľa Csákyho SMK vyšla z týchto volieb posilnená a od pondelka 16. novembra začína prípravy na voľby do parlamentu i samospráv, ktoré Slovensko čakajú budúci rok.
SITA