Bugár reaguje na otvorený list od Hlinu, snahu riešiť problém označil za politický marketing

Podľa podpredsedu parlamentu Bugára sa mal Hlina najskôr obrátiť na predkladateľku zákona Editu Pfundtner.
Béla Bugár
Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Ústav pamäti národa (ÚPN) sa počas predchádzajúceho vedenia potýkal s problémami a pod vedením Petra Krajňáka čelí ďalším.

Ukazuje sa, že vznik týchto problémov môže prameniť priamo z nastavenia štruktúry fungovania úradu, a preto vznikla diskutovaná novela zákona o ÚPN. Uviedol to predseda vládnej strany Most-Híd Belá Bugár v reakcii na štvrtkové vyhlásenie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojza Hlinu, ktorý ho vyzval, aby inicioval stiahnutie zákona. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka Mostu-Híd Františka Dušíková.

Spory v rodine sa neriešia na verejnosti

Podľa podpredsedu parlamentu Bugára sa mal Hlina najskôr obrátiť na predkladateľku zákona Editu Pfundtner (Most-Híd) a diskutovať o návrhu s ňou. „Namiesto toho sa priamo obraciate na mňa, dokonca verejne, aby som to urobil za vás. Strana Most-Híd nie je strana vodcovského typu, kde všetci poslanci robia to, čo povie predseda,“ povedal Bugár a dodal, že je rád, ako ÚPN dokázal potvrdiť svoju opodstatnosť a dôležitosť pre celú spoločnosť a odolal všetkým snahám o zrušenie.

Béla Bugár pripomenul, že KDH i Most-Híd sú súčasťou Európskej ľudovej strany a na európskej úrovni sú teda obrazne členmi jednej rodiny. „Ako určite dobre viete, v rodine sa spory a rôzne názory na vec riešia vo vnútri, nie na verejnosti. Písanie otvorených listov, ktoré sa objavia v médiách skôr ako u ich adresáta, sú v priamom rozpore s týmto princípom,“ povedal Bugár a Hlinovu snahu riešiť problém označil za neúprimnú. Dodal, že ju považuje za politický marketing.

Hlina žiadal o stiahnutie zákona o ÚPN

Alojz Hlina vo štvrtok Bélovi Bugárovi v otvorenom liste odkázal, že zákony nemožno účelovo meniť len preto, že niečo niekomu nevyhovuje. Hlina podpredsedu parlamentu požiadal, aby inicioval stiahnutie zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN), ktorý na júnovej schôdzi predložila pätica koaličných poslancov. Jednou z predkladateliek novely zákona je poslankyňa NR SR Edita Pfundtner, na ktorú by mal Bugár podľa Hlinu apelovať.

Koaliční poslanci Edita Pfundtner (Most-Híd), Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer-SD), Ľubomír Želiezka (Smer-SD) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili na júnovej schôdzi NR SR návrh novely zákona o Ústave pamäti národa. Návrh novely upravuje podrobnosti o vzniku a činnosti organizačných zložiek, o ich postavení a vzťahy medzi nimi, ktoré upravuje organizačný poriadok. Výkon funkcie doterajšieho predsedu Správnej rady ÚPN Petra Krajňáka by sa schválením novely skončil k 15. októbru 2017. Navrhovaným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva správna rada ústavu ako kolektívny orgán. To znamená, že ním už nebude len samotný predseda správnej rady.

Viac k osobe: Alojz HlinaBéla BugárEdita PfundtnerJaroslav PaškaMartina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie: Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikyÚPN Ústav pamäti národa

Ďalšie k téme

Odporúčané