Bulharskí baníci žiadajú záruky udržania pracovných miest

Bulgaria Miners' Protest Hundreds of Bulgarian coal miners and energy workers stage a protest in Sofia, Bulgaria, Wednesday, Oct. 13, 2021, to demand government guarantees for their jobs amid bids by the European Union to close mines and reduce carbon emissions. The financial burden of reducing carbon emissions poses a huge challenge to Bulgaria, which has one of the lowest GDP per capita rates in the EU.  ()
Baníci žiadajú od vlády záruku udržania pracovných miest. Foto: AP Photo/Valentina Petrova

Stovky bulharských baníkov a zamestnancov v energetickom sektore v stredu v centre Sofie požadovali od vlády záruky udržania pracovných miest. Účastníkov demonštrácie, ktorú zvolali dva najväčšie odborové zväzy v krajine, do hlavného mesta zvážali autobusy z celého Bulharska.

Organizátori protestu tvrdia, že časový rámec EÚ pre zatvorenie baní a ukončenie ťažby je príliš krátky a plán by sa nemal plniť na úkor najchudobnejších a na emisiách oxidu uhličitého najviac závislých regiónov.

Účastníci demonštrácie predložili vláde petíciu so 110-tisíc podpismi, v ktorej žiadajú predĺženie životnosti uhoľných elektrární. Takmer polovicu elektriny v sedemmiliónovej balkánskej krajine vyrábajú uhoľné elektrárne, ďalších 35 percent pochádza z jadrových zariadení. Zvyšok pokrývajú vodné, solárne a veterné elektrárne.

V Bulharsku sa 14. novembra uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Zákonodarný zbor v súčasnosti nezasadá a dočasná vláda má iba obmedzené právomoci. Po stretnutí s úradujúcim premiérom Stefanom Janevom odboroví predáci uviedli, že vláda súhlasila s posunutím dátumu zatvorenia uhoľných elektrární po roku 2040.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom