Bývalý japonský premiér Joširo Mori (83) zrejme dlhodobo nevie voliť vhodné slová na nežnejšie pohlavie. Mori minulý mesiac rezignoval z pozície šéfa organizačného výboru olympijských hier v Tokiu po tom, čo sa stal terčom verejnej kritiky za sexistické poznámky voči ženám.
Podobnú neúctu prejavil aj na piatkovom politickom večierku v jednom z tokijských hotelov, keď jednej z prítomných dám povedal, že „je už príliš stará na to, aby ju bolo možné považovať za ženu.“ Nazval ju neúctivým slovom „obachan“, ktoré v japončine znamená „starká“, resp. staršia pani.
Poznámka Moriho ihneď našla uplatnenie v online spravodajstve aj na sociálnych sieťach. A kritika na seba nenechala dlho čakať. „Tento muž je nevyliečiteľný. Zasa sa mu podarilo vysloviť diskriminačnú poznámku voči ženám,“ uviedla Isoko Močizukiová, reportérka denníka Tokio Šimbun. „Myslím si, že si zaslúži zlatú medailu za sexizmus,“ neodpustila si sarkastickú poznámku.
Prinútený k odchodu
Mori musel odstúpiť z vedúceho postu organizačného výboru OH 2020, keď na zasadnutí Japonského olympijského výboru podotkol, že ženy sa nehodia do verejných funkcií, lebo príliš veľa rozprávajú. Napriek tomu, že je Japonsko jednou z najvyspelejších ekonomík na svete, neustále zaostáva v presadzovaní žien do vysokých funkcií vo verejnom živote.
Padlo definitívne rozhodnutie, letná olympiáda v Tokiu bude bez divákov zo zahraničia
V prípade organizačného výboru OH v Tokiu chceli ísť po rezignácii Moriho príkladom a za novú šéfku zvolili Seiko Hašimotovú, bývalú olympioničku a bronzovú medailistku zo ZOH 1992 v Albertville v rýchlokorčuľovaní. Rovnako presadili ženy do ďalších pozícií v rámci organizačného výboru hier.
Obyvatelia nie sú hrám naklonení
Japonskí obyvatelia všeobecne nie sú naklonení myšlienke usporiadať olympijské a paralympijské hry v Tokiu v roku 2021. Verejná mienka ostro odsudzuje tento megalomanský projekt, ktorý je vinou pandémie koronavírusu odložený o rok a aj poriadne predražený.
Organizačný výbor OH v Tokiu dosiaľ priznal celkové výdavky vo výške 15,4 miliárd dolárov na, ale niekoľko vládnych auditov naznačilo, že by to malo byť až 25 miliárd dolárov. Približne 6,7 miliardy z toho tvoria verejné peniaze aj z vreciek japonských daňových poplatníkov.