Bývalý šéf SIS Pčolinský už nie je obvinený v kauze Rozuzlenie, generálna prokuratúra vyhovela aj návrhu riaditeľa NBÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. marca, 16:48

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský a riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný už nie sú obvinení v kauze Rozuzlenie.

Ako informoval spravodajský portál Aktuality.sk, Generálna prokuratúra SR vyhovela ich návrhu na zrušenie obvinenia na základe paragrafu 363 Trestného poriadku. Vo veci podľa portálu rozhodol prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera ešte 12. marca.

„V uznesení konštatoval, že bol porušený zákon v neprospech oboch mužov z bezpečnostných zložiek. Zrušil preto rozhodnutie vyšetrovateľa, ktorým obvinil Pčolinského zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny a Konečného spolu s Pčolinským aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedli Aktuality s tým, že Kandera vyšetrovateľovi prikázal, aby znovu vo veci konal a rozhodol.

NBÚ odsúdil trestné konanie

Národný bezpečnostný úrad podľa stanoviska zverejneného na sociálnej sieti odsudzuje trestné konanie vo vzťahu k svojmu riaditeľovi Romanovi Konečnému.

„Úrad sa k veci počas celého konania nevyjadroval, aby nijakým spôsobom verejne nezasahoval a neovplyvňoval vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní. Ako vyplýva z odôvodnenia rozhodnutia, vyšetrovateľ nepreukázal žiadnymi objektívnymi dôkazmi protiprávnosť konania riaditeľa NBÚ,“ zdôraznil úrad.

Doplnil, že Konečný vzhľadom na uvedené skutočnosti využije všetky trestno-právne prostriedky na preverenie nezákonného postupu vyšetrovateľa a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

Posledná veľká akcia NAKA

Portál pripomína, že kauza Rozuzlenie bola poslednou veľkou akciou Národnej kriminálnej agentúry v lete minulého roka.

„Vyšetrovateľ vtedy obvinil bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, vtedajšieho šéfa SIS Michala Aláča aj podnikateľa Petra Košča, známeho ako Pán X. Posledný menovaný muž s dobrými kontaktmi na tajných mal byť priamo na čele údajnej zločineckej skupiny, ktorej cieľom bolo podľa obvinenia marenie vyšetrovania veľkých káuz a diskreditácia takzvaných čurillovcov,“ zdôraznili Aktuality s tým, že v súvisiacom prípade obvinili spolu s Pčolinským aj šéfa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef KanderaMichal AláčPeter KoščRoman KonečnýVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNBÚ Národný bezpečnostný úradSIS Slovenská informačná služba