- aktualizované 20. septembra 18:39
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný z činnosti pre zločineckú skupinu takáčovcov. Rozhodla o tom v pondelok samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská.
Obžalovaný je rovnako vinný z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Prepadnutie majetku a 14 rokov väzenia
Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.
Tým podľa sudkyne spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu súd uložil trest úhrnný trest vo výške 14 rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Takisto mu uložil trest prepadnutia majetku.
Fico označil súd s Kováčikom za monsterproces z 50. rokov a podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Obžalovaný na mieste podal odvolanie proti výroku o vine aj výroku o treste. Celou vecou sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR.
Súd rozdelil svedkov do troch skupín
Podľa Záleskej na základe vykonaného dokazovania sa žalované skutky stali, sú trestnými činmi a spáchal ich obžalovaný. „V priebehu pojednávania neprišlo k žiadnemu prekvapivému zvratu v dôkaznej situácii,“ uviedla. Súd podľa Záleskej v rámci rozhodovania v tomto prípade hodnotil výpovede svedkov, výsluch znalca, ako aj listinné dôkazy.
Prokurátor požaduje pre Kováčika minimálne 13 rokov, obhajoba oslobodenie spod obžaloby
Svedkov súd rozdelil do troch skupín. Prvou boli spolupracujúci obvinení ako Makó, zosnulý bývalý príslušník SIS František Böhm alebo bývalý člen takáčovcov Matej Zeman. Druhou skupinou boli bývalí kolegovia Kováčika z Úradu špeciálnej prokuratúry. Treťou skupinou boli ostatní svedkovia.
Rozhodnutie o ukončení dokazovania bolo pre Kováčika šokom, pre zhasnuté svetlo vo väzbe si nestihol pripraviť záverečnú reč
Pokiaľ ide o spolupracujúcich obvinených, podľa Záleskej je tento inštitút na Slovensku dlhé roky úspešne využívaný, pričom zločinecké skupiny je často možné usvedčiť len prostredníctvom tohoto inštitútu. „Má svoj rámec a procesné pravidlá,“ zdôraznila s tým, že výpovede spolupracujúcich osôb sa preverujú. „Dôležitý je obsah výpovede a nie to, že ide o spolupracujúceho obvineného,“ skonštatovala.
Vybočenie z obvyklej praxe prokuratúry
V prípade prevzatia úplatku vo veci väzby Ľubomíra Kudličku Záleská uviedla, že samotný zásah do konania, keď Kováčik podriadenej prokurátorke povedal, aby v prípade jeho prepustenia nepodávala sťažnosť, nebol nezákonný.
Obžalovaný však klamal, keď jej uvádzal, že vec prekonzultoval s dozorovým prokurátorom prípadu, ktorý bol v inkriminovanom období v júli 2017 na dovolenke. To podľa sudkyne vyplynulo z výpovedí viacerých prokurátorov. Celá situácia bola podľa Záleskej neštandardná a ide o „vybočenie z obvyklej praxe prokuratúry“. „Na prepustení Kudličku bol mimoriadny záujem osôb spájaných so skupinou takáčovci,“ skonštatovala.
Pokiaľ ide o poskytovanie informácií z trestných konaní, súd podľa Záleskej nepochybuje, že ich Makó, u ktorého boli zaistené pri domovej prehliadke, získal od Kováčika. „Išlo o listiny, ktoré nemal svedok právo držať a oboznamovať sa s nimi,“ uviedla. Spomenula pritom výpoveď Makóa, že mali s obžalovaným dohodu, že ten mu bude poskytovať informácie o kauzách, ktoré sa budú Makóa týkať.
Záleská sa zároveň opýtala, kto je kompetentnejší bojovať proti organizovanej kriminalite a korupcii ako špeciálny prokurátor. „Niet iného subjektu, ktorý by bol z hľadiska poslania, ktoré mal plniť, ťažším páchateľom,“ doplnila.
Obhajca nesúhlasí s výkladom dôkazov
Špecializovaný trestný súd v určitých miestach dezinterpretoval dôkazy. Myslí si to obhajca bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Erik Magál, ktorý sa nestotožňuje s výkladom dôkazov súdu.
Zároveň po pojednávaní doplnil, že ho neprekvapilo, že ŠTS uznal jeho klienta za vinného. „Po tom, čo som videl na jednotlivých pojednávacích dňoch a vyvrcholilo to minulý týždeň, keď súd odmietol vykonať desiatky dôkazov obhajoby, tak ma ani neprekvapilo, čo sa dnes udialo,“ povedal.
Advokát mal pocit, že súd v istých momentoch porušuje prezumpciu neviny osôb, ktoré sú dnes obžalované. Konkrétne spomenul Ľubomíra Kudličku, ktorý nebol dodnes odsúdený za členstvo v zločineckej skupine takáčovcov. „Mal som taký dojem, z toho odôvodnenia, ako keby sa na neho prihliadalo ako na vinnú osobu,“ dodal.
Prokurátor je spokojný
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek je s rozsudkom spokojný, pretože súd sa stotožnil s jeho argumentami. „Je to prvostupňové rozhodnutie, s ktorým môžeme byť spokojní,“ skonštatoval prokurátor.
„Čo ma neteší je tá celá skutočnosť, ktorá sa odohrala, že takýto činiteľ bol zatiaľ neprávoplatne uznaný vinný z takýchto trestných činov,“ dodal Šúrek.
Šúrek na Kováčikovho obhajcu Magála reagoval, že sa k tomu vyjadroval vo svojej záverečnej reči. „Jestvuje viacero rozsudkov, kde členovia alebo osoby činné pre túto skupinu sa priznávajú k svojej trestnej činnosti a podrobne siahodlho ju opisujú a uvádzajú aj ďalšie skutočnosti, ktoré sú pre daný skutok relevantné,“ dodal.
Reakcie na odsúdenie Kováčika
Ako uviedla vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová, odsúdenie Kováčika je vážnym signálom pre doteraz beztrestný systém „našich ľudí“. Súd podľa Remišovej uznal vinným človeka, ktorý namiesto stíhania najvážnejších zločinov a korupcie spolupracoval so zločinom a korupciu páchal.
„Aj keď ide o dôležité rozhodnutie, boj proti systému korupcie, klientelizmu a organizovanému zločinu sa ešte len začína,“ doplnila. Odsúdenie Kováčika vníma ako prvý krok na ťažkej ceste očisty Slovenska od korupcie a na ceste k právnemu štátu.
Predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš to považuje za dôležitý prejav nástupu spravodlivosti. Poukázal na to, že hoci je dnes Slovensko svedkami rozsiahlej odvety starého systému, verí, že aj tento rozsudok je dôležitým signálom postupnej očisty Slovenska od korupcie a organizovaného zločinu.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vníma tento verdikt ako potvrdenie, že Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru-SD. „Rozhodnutie ukazuje, v akom stave právneho štátu bola naša spoločnosť za vlád Roberta Fica. Skutočnosť, že Kováčik bol opakovane zvolený za špeciálneho prokurátora svedčí o tom, v akom prostredí korupcie sme za Fica žili a koľko práce je pred nami, aby sa zo Slovenska právny štát naozaj stal,“ priblížil poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS).