8 vecí, ktoré nikdy nesmiete dávať do umývačky riadu

umývačka riadu
umývačka riadu Foto: František Stacho

Vynález umývačky riadu nebol výsledkom technických laboratórií ani priemyselnej revolúcie, ale prišiel na svet vďaka jednej žene, ktorá sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk. Josephine Cochran, americká vynálezkyňa, bola natoľko nahnevaná na služobníctvo, ktoré jej poškodilo vzácny čínsky porcelán, že si povedala: „Ak nikto nevymyslí zariadenie, ktoré by riad umývalo bezpečne, urobím to ja!“

Príbeh, ktorý zmenil spôsob, akým umývame riad

Josephine Cochran, ktorá bola vnučkou slávneho vynálezcu parníka Johna Fitcha, mala od detstva blízko k technickému mysleniu. Ako žena 19. storočia však čelila obmedzeným možnostiam realizácie svojich nápadov. Počas manželstva s politikom Williamom Cochranom, keď sa starala o domácnosť a deti, sa jej život dramaticky zmenil. Jedného dňa jej služobníctvo pri umývaní riadu poškodilo vzácny porcelán zo 17. storočia, čo ju inšpirovalo k vytvoreniu prvého mechanického zariadenia na umývanie riadu.

V roku 1886 si Josephine nechala patentovať umývačku riadu. Jej model pozostával z medeného kotla, kde sa riad umýval pomocou prúdu vody so saponátom. Tento jednoduchý, ale revolučný mechanizmus bol základom pre dnešné moderné umývačky.

Aj keď sa umývačky riadu stali bežnou súčasťou domácností, stále nie sú dokonalé a niektoré druhy predmetov do nich nepatria. Tu je zoznam vecí, ktorým by ste mali vstup do umývačky zakázať.

8 predmetov, ktoré do umývačky rozhodne nepatria

1. Termosky

Aj keď sa termosky môžu zdať odolné, časté vystavovanie vysokým teplotám a tlakom v umývačke môže poškodiť ich tesnenie. Navyše môže dôjsť k narušeniu vonkajšieho povrchu či ochranného náteru, čo skracuje ich životnosť.

2. Príslušenstvo kuchynských spotrebičov

Nadstavce z mixérov, šľahačov či iných spotrebičov by ste do umývačky vkladať nemali. Chemické prostriedky môžu otupiť ich ostria a mechanizmy, čím sa znižuje ich efektívnosť a životnosť.

3. Liatinový riad

Hoci liatina je známa svojou odolnosťou, umývanie v umývačke jej nesvedčí. Agresívne čistiace prostriedky a dlhodobé pôsobenie vlhkosti môžu spôsobiť koróziu a zničiť jej prirodzený ochranný povlak.

4. Riad s teflónovým povrchom

Teflónové panvice či hrnce sú citlivé na silný tlak vody a chemikálie v umývačke, čo môže poškodiť ich povrch a výrazne skrátiť ich životnosť. Rovnako by ste sa mali vyhnúť umývaniu hliníkových či strieborných predmetov, ktoré môžu zmeniť farbu alebo stmavnúť.

5. Jemné poháre na víno

Sklenené poháre na víno sú natoľko krehké, že aj samotné vyberanie z umývačky môže viesť k ich poškodeniu. Menej kvalitné sklo navyše časom získa zakalený vzhľad, ktorý už nezvrátite.

6. Drevené predmety

Doštičky, varešky, lyžice či iné drevené náradie by ste mali umývať výhradne ručne. Drevo totiž absorbuje vodu, čo vedie k jeho deformácii, praskaniu a uvoľňovaniu nepríjemných pachov. Navyše, chemikálie môžu zmeniť jeho prirodzenú štruktúru.

7. Lacný plastový riad

Nie všetky plasty sú vhodné na umývanie v umývačke. Ak na nádobe nenájdete symbol, ktorý potvrdzuje jej vhodnosť, neriskujte. Lacné plastové nádoby sa môžu deformovať, roztopiť alebo uvoľňovať nežiaduce látky.

8. Ostré nože a škrabky

Kvalitné nože či škrabky patria k najcitlivejším kuchynským nástrojom. V umývačke sa ich ostria otupujú, a ak ich budete chcieť neskôr nabrúsiť, nemusí to byť jednoduché. Radšej ich vždy umývajte ručne.

Záver: Umývačka riadu nie je pre všetko

Aj keď umývačka riadu šetrí čas a energiu, je dôležité vedieť, že nie je univerzálnym riešením pre všetok kuchynský riad. Nevhodné predmety v nej môžu nielen stratiť svoju funkčnosť, ale aj poškodiť samotný spotrebič. Dbajte na to, čo do nej vkladáte, a predídete zbytočným problémom a výdavkom. Umývačka je síce skvelý pomocník, no aj ona má svoje limity.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať