Aj zo staručkej, 30-ročnej sedačky vykúzlite čistý skvost. Osvedčený návod, ako sa zbaviť zažratej špiny

látkový gauč
látkový gauč Foto: www.shutterstock.com

Látkové pohovky sú v našich obývačkách mimoriadne obľúbené, a to hneď z viacerých dôvodov. Nielenže bývajú pohodlné a príjemné na sedenie, ale zároveň často pôsobia ako estetický doplnok, ktorý dotvára celkový charakter miestnosti. Keď však príde na údržbu, práve látkové poťahy môžu byť hotovou výzvou. V záhyboch a štrbinách sa usádza prach, chlpy domácich miláčikov či omrvinky z jedla a na povrchu zase vznikajú nepríjemné škvrny – či už od kávy, vína, alebo rôznych mastných jedál. Ak máte deti, viete, že k nehode s rozliatym džúsom či čokoládou môže dôjsť takmer kedykoľvek. Obracať sa pravidelne na profesionálov je síce účinné, ale môže byť finančne náročné. Našťastie existujú jednoduché metódy, vďaka ktorým zvládnete čistenie gauča aj sami, a to s minimálnymi nákladmi.

Dôkladné vysávanie je základ

Ak ste sa rozhodli svoj gauč vyčistiť, prvým krokom by malo byť dôkladné vysávanie. Zamerajte sa nielen na viditeľné miesta, ale aj na všetky záhyby či štrbiny, kde sa často hromadia malé nečistoty, prach a omrvinky. Vysávač so špeciálnym nadstavcom určeným na čalúnenie vám prácu výrazne uľahčí. Nesnažte sa tento krok obísť – samotné vysávanie dokáže z gauča odstrániť veľkú časť nečistôt, ktoré by vám neskôr mohli pri čistení prekážať.

Čistiaca zmes: Prostriedok na riad, ocot a jedlá sóda

Keď máte gauč povysávaný, prichádza na rad overená domáca čistiaca zmes, ktorá si poradí aj so zažratými škvrnami. Budete potrebovať:

  • Teplú vodu
  • Prostriedok na riad (stačí pár kvapiek)
  • Biely ocot
  • Jedlú sódu

Postup je jednoduchý: do teplej vody pridajte trochu prípravku na riad, nalejte biely ocot a prisypte jedlú sódu. V momente, keď sa ocot spojí so sódou, vytvorí sa pena, ktorá je jadrom celého čistiaceho procesu. Túto penu naneste priamo na škvrny, nechajte ju zaschnúť a následne zotrite vlhkou (ideálne bielou) handričkou. Výsledok vás môže milo prekvapiť – škvrny zmiznú a váš gauč získa sviežejší vzhľad.

Ako odstrániť zápach po domácich miláčikoch?

Domáce zvieratá sú skvelými spoločníkmi, avšak občas za sebou zanechajú na pohovke menej príjemnú vôňu. Ak chcete gauču navrátiť sviežu arómu, nemusíte sa hneď uchyľovať k chemickým prostriedkom s výraznou parfumáciou. Postačí vám jedlá sóda. Jednoducho ju nasypte na suchý poťah, nechajte pôsobiť približne 20 minút a potom dôkladne povysávajte. Sóda absorbuje nepríjemné pachy, a tak bude gauč nielen čistejší, ale aj bez nevítaných zápachov.

Škvrny od červeného vína – konajte rýchlo

Červené víno je jedným z najčastejších “strašiakov” pre majiteľov látkových sedačiek. Ak sa vám stane nehoda a víno sa vyleje na poťah, je dôležité reagovať okamžite. Postupujte podľa týchto krokov:

  1. Povrchová úprava: Čo najskôr odsajte zvyšky vína čistým a suchým uterákom alebo papierovými utierkami.
  2. Sýtená voda: Nalejte na škvrnu minerálku (sýtenú vodu), ktorá pomáha uvoľniť farbivo vína z tkaniny.
  3. Znovu vysušte: Jemne pritláčajte ďalšou papierovou utierkou, aby ste odstránili čo najviac tekutiny.
  4. Príprava pasty: Zmiešajte jedlú sódu s malým množstvom vody, kým nevznikne hustá pasta. Naneste ju na škvrnu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, kým úplne nezaschne.
  5. Záverečné vysávanie: Po zaschnutí sódu z gauča dôkladne vysajte.

Väčšina čerstvých škvŕn by mala zmiznúť, prípadne ostanú natoľko zosvetlené, že už nebudú takmer viditeľné.

Ako vyčistiť mastné škvrny?

Rozliaty olej či odtlačky mastných rúk od jedla dokážu zničiť vzhľad gauča veľmi rýchlo. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako takéto škvrny odstrániť:

  1. Absorpčné posypanie: Zamastené miesto posypte jedlou sódou alebo kukuričným škrobom. Oba tieto prípravky majú skvelú schopnosť pohlcovať mastnotu.
  2. Krátke pôsobenie: Nechajte pôsobiť 15 až 20 minút, aby sa mastnota mohla efektívne vstrebať.
  3. Vysatie: Zvyšky sódy či škrobu odstráňte vysávačom.
  4. Dôkladné dočistenie: Použite teplú vodu a kvapku prostriedku na riad. Pomocou jemnej kefky (ideálne stará zubná kefka) miesta jemne vydrhnite. Nakoniec použite vlhkú papierovú utierku alebo handričku, aby ste odstránili všetku penu či zvyšky čistiaceho prostriedku.

Ako zatočiť so škvrnami od atramentu

Atramentové škvrny patria medzi tie nepríjemnejšie, pretože farbivo rýchlo preniká do tkaniny. Výsledok je však stále možný, ak zvolíte správny prístup. Vyskúšajte nasledovné:

  1. Príprava roztoku: V malej miske zmiešajte jednu lyžicu octu s približne jedným pohárom bezfarebného liehu (napr. izopropylalkohol).
  2. Jemné poklepkávanie: Pomocou čistého uteráka alebo vatového tampónu roztok pomaly nanášajte na škvrnu.
  3. Netlačte: Dávajte pozor, aby ste škvrnu silným trením nevtlačili hlbšie do textílie. Radšej jemne prikladajte a oddeľujte, kým atrament nezačne miznúť.

Tieto kroky môžete opakovať viackrát, vždy však dajte látke trochu času, aby roztok mohol pôsobiť.

Odstránenie škvŕn od krvi

Krv je jednou z organických škvŕn, ktoré sa najlepšie odstraňujú studenou vodou. Nikdy nepoužívajte horúcu vodu, pretože by mohla škvrnu “zafixovať” v tkanine. Tu je podrobný postup:

  1. Zmiešanie prostriedku: Dve lyžičky prípravku na riad rozpustite v studenej vode.
  2. Nanášanie roztoku: Pomocou handričky z mikrovlákna nanášajte roztok na škvrnu a jemne poklepávajte.
  3. Nepretierajte: Vyhnite sa silnému treniu, mohli by ste škvrnu vtlačiť hlbšie. Radšej proces viackrát zopakujte, kým škvrna viditeľne nezmizne.

Ak krv zaschla, je možné, že budete musieť proces opakovať niekoľkokrát. Buďte však trpezliví a opatrní, aby ste tkaninu nepoškodili.

Zhrnutie a posledné tipy

  • Vždy najprv otestujte: Ak pracujete s novou čistiacou metódou, najprv ju vyskúšajte na menšom, menej viditeľnom mieste. Uistíte sa tak, že látke neublíži.
  • Používajte biele alebo jemne farebné handričky: Pri čistení nikdy nepoužívajte farebné tkaniny, ktoré by mohli pustiť farbu do vášho poťahu.
  • Dávajte pozor na množstvo vody: Nechcete gauč premáčať. Stačí ho navlhčiť len toľko, aby ste dokázali odstrániť škvrnu a zabezpečili rýchle uschnutie.
  • Vetranie a sušenie: Po čistení nechajte gauč voľne preschnúť, ideálne v dobre vetranej miestnosti. Vyhnete sa tak vzniku zatuchnutého zápachu a plesní.

Ak budete vyššie uvedené tipy dodržiavať, aj staršia sedačka dokáže získať nový život. Hoci občasná profesionálna údržba nikdy nie je na škodu, vďaka týmto jednoduchým domácim trikom môžete svoju látkovú sedačku udržiavať čistú pravidelne – a navyše bez toho, aby ste minuli celý rodinný rozpočet. Budete milo prekvapení, ako sa dá zmeniť vzhľad a vôňa vašej sedacej súpravy už po jednom dôkladnom vyčistení. Stačí pár základných surovín, trocha trpezlivosti a váš obľúbený gauč bude opäť ako nový.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať