Aké hnojivá použiť na trávnik?

Hnojenie trávnika
zdroj: gettyimages.com

Túžite po nádherne zelenom trávniku? Pripravte sa na pravidelnú starostlivosť, ktorá bude, okrem polievania a kosenia, zahŕňať aj hnojenie. Ako vybrať to správne hnojivo a kedy ho použiť vám prezradíme v nasledujúcom článku. Poďte sa s nami inšpirovať.

Každý záhradník si praje mať dokonalý a krásne zelený trávnik bez burín. A to čo najskôr na jar, pretože trávnik je základ záhrady. Dôležité je poskytnúť kvalitnú starostlivosť a príslušné hnojivo. Častým kosením a zberom pokosenej hmoty odoberáme z pôdy prvky rastlinnej výživy, ktoré tráva potrebuje pre svoj rast a vývoj. Aby sme chýbajúce živiny priebežne dopĺňali a zabezpečili tak zdravý rast, veľmi dôležité je jeho hnojenie.

...

Všetko pre zdravý a krásne zelený trávnik

Hnojenie je dôležité nielen pre rast trávnika, ale aj pre jeho zafarbenie, odolnosť voči zaťažovaniu, prezimovanie, vývin koreňov, ale aj pre schopnosť odolávať burinám. Hnojiť môžete priemyselnými alebo organickými hnojivami vo forme granúl, či vodorozpustnými hnojivami postrekom na list. Je dôležité dôkladne si prečítať návod a hnojivo aplikovať rovnomerne. Inak sa v tráve môžu objaviť farebné obrazce, ako dôsledok nerovnomernej aplikácie. Treba dbať aj na správne dávkovanie, nakoľko pri prehnojení minerálnymi hnojivami môže dôjsť až k spáleniu a vyschnutiu trávnika.

Čas hnojenia a výber prostriedku Málo udržiavané (extenzívne) trávniky stačí hnojiť väčšinou dvakrát do roka. Pri údržbe intenzívnych trávnikov, ktoré kosíme aspoň raz za 1-2 týždne, hnojíme raz za mesiac, v období od apríla do októbra (šesť až sedemkrát za rok). To záleží aj na type hnojiva – minerálne, rýchlo rozpustné hnojivá vyživujú trávnik iba 2-4 týždne a potom už v pôde nie je dostatok dusíka. Rastliny ho spotrebovali a vplyvom dažďa alebo závlahy sa jeho prebytok vyplavil z pôdy. Trávniku dusík chýba, čo sa prejavuje spomalením až zastavením rastu a žltnutím. Na piesčitých pôdach sa tento stav prejaví skôr. Na hlinitých, ťažších pôdach, ktoré dokážu živiny viazať dlhšie sa uvedený stav prejaví neskôr. Dusík sa z minerálnych hnojív uvoľňuje okamžite (sú to v podstate soli, ktoré sa ihneď rozpúšťajú), čo spôsobuje bujný rast v najbližších 2-3 týždňoch. Potom nasleduje spomínané spomalenie rastu a žltnutie. Preto treba lacné minerálne hnojivá (napr. Travcerit, Expert Trávniček, liadok amónny, močovina atď) používať častejšie a v menších dávkach (20-35 g/m2). Najlepšie je používať pomaly pôsobiace hnojivá, ktoré síce stoja o niečo viac, ale uvoľňujú živiny postupne po dobu niekoľkých mesiacov. Príkladom sú hnojivá ProFertil s účinnosťou 2-3 mesiace (niektoré 5-6 mesiacov), ktorými postačí hnojiť tri až štyrikrát za sezónu. Zabezpečia rovnomerný a zdravý rast trávnika po celú sezónu.

Pozrite si záhradné hnojivá v týchto e-shopoch:

Spôsob hnojenia V prípade granulových hnojív je dôležité rovnomerné dávkovanie. Na presnú aplikáciu môžete použiť rotačné rozmetadlá alebo štrbinový aplikátor (dávkovací vozík). Ručné rozhadzovanie nebýva rovnomerné, čím často vznikajú nevzhľadné – svetlozelené, či tmavozelené fľaky. Pri použití hnojív s vysokým obsahom dusíka, ako napr. liadok amónny alebo močovina, treba byť veľmi opatrný. V miestach s vyššou dávkou hnojiva sa trávnik môže ľahko spáliť. Po aplikácii akýchkoľvek granulovaných hnojív sa vždy odporúča zaliať trávnik dostatočným množstvom vody. Granulky sa splavia z listov ku koreňom, kde ich rastliny potrebujú a nepozbiera ich kosačka. Tekuté hnojivá sa aplikujú za sucha postrekom roztoku hnojiva s vodou. Všeobecne platí, že sa vyhýbame vysokým teplotám v lete, kedy hrozí popálenie a tepelný šok trávnika. Preto je najlepšie hnojiť skoro ráno alebo neskôr večer. Pri všetkých typoch hnojív je dôležité dodržiavať presné dávkovanie uvedené výrobcom. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k spáleniu trávnika a jeho následnému úhynu. Platí tiež pravidlo, že hnojíme radšej v štyroch či piatich menších dávkach ako v jednej veľkej.

Hnojenie organickými hnojivami a kompostom Na trhu sa už dajú kúpiť organické hnojivá určené priamo na trávnik. Takéto hnojivá majú, na rozdiel od bežne predávaných peletovaných hnojív (napr. slepačí, kravský, konský, ovčí hnoj), menšie zrnká – granule. Tie dobre zapadnú medzi steblá trávy a takmer ich nevidno. Sú vyrobené kompostovaním hnoja rastlinných zbytkov a iných organických materiálov. Kvalitné organické hnojivo neobsahuje semená burín, ani choroboplodné zárodky. Výhodou je tiež pomalé uvoľňovanie živín, takže nehrozí popálenie ani predávkovanie. Vo všeobecnosti platí, že čisto organické hnojivá obsahujú len málo živín (max. 3-4%). Ich hlavný význam spočíva v tom, že podporujú užitočné organizmy a zvyšujú obsah humusu v pôde. Na výživu intenzívne zaťažovaných a športových trávnikov však nemajú dostatok živín, ktoré treba doplniť z minerálnych hnojív. Ak chcete mať počas celej sezóny svoj trávnik naozaj zelený, vitálny a predovšetkým odolný proti rôznym chorobám a škodcom, je vhodné investovať do kvalitného trávnikového hnojiva.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať